Kategoriler
Diğer Ortadoğu

DAEŞ’in Musul İle İlgili Yayınladığı Son Propaganda Filminin Analizi

DAEŞ geçtiğimiz günlerde Musul ile ilgili yeni bir propaganda filmi yayınladı. Musul operasyonu başladığından bu yana uzun sayılabilecek ikinci propaganda filmi ortalama 40 dakika.

Filmde ağırlıklı olarak bölgede düzenlenen bomba yüklü araç saldırılarına yer verilmiş. “Nur Kafilesi” ismi ile servis edilen filmi inceliyoruz.

 

333h

Başta da söylediğim gibi ağırlıklı olarak bomba yüklü araç saldırılarını yer aldığı filmde DAEŞ’in bomba yüklü araçların hazırlanış tekniği ile ilgili yenilikleri de dikkat çekiyor. İncelemenin ilerleyen kısımlarında bunula ilgili detaylara yer vermeye çalışacağım

0403h

Irak güçlerinin Musul’da kontrol altına tutmaya çalıştıkları mahallelerde bomba yüklü araçlar için kendi çabalarıyla çözüm üretmeye çalıştıkları görülmekte. Yollara dizilmiş araçlar bomba yüklü araçlara karşı engel olarak kullanılmakta.

Ancak, görüntüde de görüldüğü gibi bombalı araç ‘engeli’ kolayca aşabiliyor.

0422h

Bombalı aracın kendisini patlatacağı son noktaya ulaşmasının ardından zırhlılar ve piyadeler bölgeden uzaklaşmaya çalışıyorlar.

0426h

(Filme göre) Bunun birkaç saniye ardından ise patlama gerçekleşiyor. Patlama şekline bakıldığında, yazının başında da belirttiğim gibi bombalı araçların hazırlanışındaki teknik ayrıntı (patlamanın kanalize edilmesi) göze çarpıyor.

1211h

Musul’un güneydoğusundaki el Selam hastanesine bombalı araç saldırısı düzenleyen bir savaşçı

1502h

Geçtiğimiz haftalarda Irak güçlerinin kontrolüne geçen, Musul’un güneydoğusundaki el Selam hastanesi, bombalı araçlar ile düzenlediği saldırılar ve akabindeki taarruzlar sonucu bir süreliğine DAEŞ’in kontrolüne geçmişti. Ancak şu günlerde hastane Irak güçlerinin kontrolünde.

1521h

el Selam hastanesine yönelik DAEŞ’in düzenlediği bombalı araç ve taarruz saldırılarında Irak güçleri büyük kayıplar vermişti. Özellikle de oldukça fazla zırhlı aracın kullanılamaz hale geldiği hastane bölgesinden bir görüntü.

1601h

el Selam hastanesinin giriş kısmından

2119h

Bombalı araç saldırısı düzenleyen bir diğer savaşçı.

2603h

Irak güçlerinin konuşlu olduğu iddia edilen bir yapı ve önündeki zırhlılar bu saldırıda hedef alınıyor.

2614h

 

Bomba yüklü araç kolaylıkla yapının yakınına kadar girebililiyor.

2615h

Patlama anı

2641h

Başka bir bombalı araç saldırısı da Musul’un güneydoğusundaki İntisar mahallesinden. Irak güçlerinin konuşlu olduğu yapı ve yapının önünde duran zırhlılar görülmekte

2649h

Bombalı araç rahat bir şekilde görülen noktaya ulaşabiliyor. Aracın geldiğini fark eden Irak güçleri konuşlandıkları yapıya girmeye çalışıyorlar.

 

2650h

Tam bu sırada patlama gerçekleşiyor.

2753h

Buradaki bomba yüklü araç saldırısında, bomba yüklü araç ‘isabetli’ diyebileceğimiz bir şekilde hedef alınıyor.

2755h

Arkadaki yapıdan atılan RPG, bomba yüklü aracı durduramıyor. Ancak yavaşlatıyor

2813h

Propaganda filmine göre aracın isabet alması ile hedef olarak belirlenen yere varması yaklaşık 18 saniye. (Bu sürenin daha fazla olması da muhtemel) Bu süre bile bir bombalı araç saldırısının tam anlamıyla amacına ulaşamaması için yeterli.

2814h

Patlama anı

2832h

Propaganda filminin en enteresan sayılabilecek görüntülerinden. Musul’un doğusundaki Kokcali mahallesinde düzenlenen iki bomba yüklü araç saldırısına ait görüntüler. Saldırı geçtiğimiz haftalarda gerçekleşmişti.

Kokcali mahallesi, Musul operasyonu başladığında Irak güçlerinin kontrol altına aldığı, Musul merkezine bağlı ilk mahallelerdendi. Mahallenin tamamı Irak güçlerinin kontrolünde.

Görüntüde iki bomba yüklü araç konvoy şeklinde ilerliyor. Karşılarına çıkan Irak güçlerine ait araçlar haliyle bir müdahale de bulunamıyorlar.

2839h

Bomba yüklü araçlar mahallenin ara sokaklarında, ana yola doğru ilerliyorlar.

2858h

Bomba yüklü araçlar ana yola çıktıklarında tekrar Irak güçlerine ait bir zırhlı ile karşılaşıyorlar. Ancak haliyle müdahale edilemiyor. Irak güçlerine ait zırhlıdan bir kişinin indiği görülüyor.

2906h

Birinci bombalı araç hedef olarak belirlediği yere doğru ilerliyor.

2910h

Propaganda filminin bu kısımlarında bazı kesintiler olduğu için bomba yüklü aracın ne kadar bir süre sonra hedefine ulaştığını söylemek güç. Ancak direkt olarak ulaşamadığı kesin.

291005h

Patlama anı

2936h

Propaganda filmindeki sıralamaya göre birinci bombalı araç saldırısı gerçekleştikten sonra ikinci bombalı araçta Irak güçlerini hedef almak için ilerliyor.

2938h

İkinci bomba yüklü aracın da patlama anı

3120h

Propaganda filminde bölgede yaşanan irili-ufaklı çatışmalara da yüzeysel olarak yer verilmiş. Burada da muhtemelen atış yapmaktan yorulmuş bir el ve PK makineli tüfeği (Bixi)

3329h

Filmin bu dakikalarında belli bir süre savaşçıların görsellerine yer verilmiş.

3420h

Bir diğer bombalı araç saldırısında dikkati çeken, yolları kapatmak için kullanılan araçların fazlalığı. Ancak bunlara rağmen bomba yüklü araç Irak güçlerine ait zırhlıların yanına kadar ulaşabiliyor.

3428h

Bombalı araç, yolu üzerindeki bir engeli kolayca aşabiliyor.

3431h

Bomba yüklü araç engelere karşın zırhlıların yanına ulaştı

3431-2h

Patlama anı

3452h

Özellikle dikkat edilmesi gerek bir diğer bomba yüklü araç saldırısı.

Bu saldırıda bomba yüklü araç hedefe daha fazla yaklaşmak yerine resimde görülen yerden saldırıyı gerçekleştiriyor. Hedefine daha fazla yaklaşamamasının iki sebebi var. Birincisi filmde göremediğimiz, aracında ha önceden hasar almış olduğu ihtimali.

İkincisi ise, yazının başında da belirttiğim, bomba yüklü araçların hazırlanışı ile ilgili etkili bir teknik ayrıntı. Nitekim bir sonraki resimde patlama anının görüntüsü de bu görüşü destekler nitelikte.

3456h

Palama anı

3533h

Burada hedefine doğru ilerleyen bomba yüklü araç, yolu üzerindeki bir ‘kontrol noktası’ diyebileceğimiz yapıdan RPG ile hedef alınıyor.

3534h

Ancak isabetsiz bir atış oluyor. Araca isabet etmeyen roket sonrası bomba yüklü araç yoluna devam ediyor.

3549h

Bomba yüklü araç Irak güçlerinin konuşlu olduğu yapıya doğru ilerliyor.

3559h

Filme göre aracın son noktaya ulaşması böyle bir saldırı çeşidine göre biraz fazla zaman alıyor.

3559-2h

Patlama anı

3654h

Propaganda filmindeki bir diğer bombalı araç saldırısında, araç önceden fark ediliyor. Ancak Irak güçlerinin önünde fazla bir seçenek olduğunu söylemek mümkün değil.

3701h

Bomba yüklü aracı fark eden Irak güçlerine ait zırhlılar hızla kaçmaya başlıyorlar. Aracın ulaşabildiği son nokta bu.

3701hh

Patlama anı

 

Değerlendirme:

11 bomba yüklü araç ile düzenlenen saldırının yüzeysel olarak incelendiği bu propaganda filmi, aslında sadece Irak güçleri değil, diğer konvansiyonel güçlerin de bombalı araç saldırıları karşısında yetersiz olduğunu gösteriyor.

DAEŞ bombalı araçlarla yapılan saldırı çeşidini çok eskilerden beri kullanmakta. Bu sebeple konu üzerinde bir hakimiyeti olduğunu söylemek mümkün. Özellikle Musul’u ele geçirmesinin ardından daha fazla imkanlara kavuştuğunu düşündüğüm yapı, bu saldırı çeşidini daha fazla modernize etmeye çalışmış ve bunu da kısmen başarmış görünüyor.

Başta da bahsettiğim, bombalı araçların hazırlanış tekniği ile ilgili mesele umarım anlaşılmıştır. Bu tekniğe şimdilik ‘patlamaya yön verme’ diyebiliriz. Önceleri bunun denemelerinin başka bölgelerde yapıldığı biliniyor.

Halid Abdurrahman

Ocak 2017

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir