Kategoriler
Diğer Ortadoğu

22’inci Gününde Musul Operasyonu Kısa Özet ve Değerlendirme

web1_113043628-6f749c23760143d69cff839fcde1c8a6
Doğu;
Musul Operasyonu’nun 22’inci gününde şehrin doğu kısmındaki mahallelerde Irak güçlerinin ilerlemesi oldukça yavaşlamış durumda. Geçtiğimiz son birkaç günde şehrin doğusundaki mahallelerde olağan dışı bir kayıp veren Irak güçleri ile DAEŞ arasındaki çatışmalar, Irak güçlerinin kontrol altına aldığını açıkladığı mahallelerde devam ediyor. DAEŞ’in düzenlediği bombalı araç ve EYP saldırıları sebebiyle doğuda daha fazla ilerlemek isteyen Irak güçleri şimdilik “püskürtülmüş” gibi duruyor. Ancak doğudaki ilerlemenin zayıflaması Irak güçlerinin kuzeyden (Tal Keyf tarafı) bir saldırı başlatmasına sebep oldu. Kuzey saldırısı ilk başladığında iyi bir ilerleme kaydetmiş olsa da şehre yaklaşıldığında tıpkı doğuda olduğu gibi bu saldırıda yavaşladı.
Kuzeydoğu;
Peşmerge’nin bir süredir beklenen Başika saldırısının da bugün başladığı açıklandı. Musul şehrinin kuzeydoğusundaki Başika kasabasının üç tarafı zaten Musul Operasyonu dahilinde Peşmerge tarafından sarılmış durumdaydı. Bölge kaynakları bugün başlatılan saldırıda Peşmerge güçlerinin kasabada yaklaşık yüzde elli oranında kontrolü sağladığı bildiriliyor. Pek doğrulanmasa da kasabanın tamamının Peşmerge tarafından kontrol altına alındığını aktaran kaynaklar da var. Kasabadaki DAEŞ savaşçılarının sayısı oldukça az. Bu sebeple kısa bir süre içerisinde Peşmerge’nin kasabada kontrolü tamamen sağlaması olasılık dahilinde. Ayrıca Peşmerge’nin başlattığı Başika saldırısına bölgede konuşlu TSK topçularının ve ABD öncülüğündeki koalisyonun uçakları ve topçularının destek verdiği aktarılıyor. Başika’nın tamamen DAEŞ’ten geri alınmasını hedefleyen bu saldırıda Peşmerge güçlerine karada ABD’li askerlerin “danışmanların” eşlik ettiğini de ekleyelim.

Başika ile ilgili not: Bu yazının hazırlanmasından birkaç dakika sonra Peşmerge güçleri Başika’nın tamamının sıfır zayiat ile kontrol altına alındığını açıkladı.

Batı;
Musul’un batısında, Haşd el Şabi milislerinin Telafer istikametindeki ilerleyişi şimdilik durmuş durumda. Bu “uzun mola”nın  ne sebeple verildiği konusunda resmi bir açıklama yok. Ancak herkesin malumu olan bazı sebeplerden dolayı Telafer istikametindeki bu ilerleyişin durmuş olma ihtimali var. Haşd el Şabi milislerinin Telafer kent merkezine olan uzaklığı şimdilik 25 KM civarında.
Güney;
Musul’un yaklaşık 22 KM güneyinde ise Irak güçleri, Hammam al Alil beldesinin tamamının DAEŞ’ten geri alındığını açıkladı. Bunun, güneyde zaten oldukça geride kalmış Irak güçleri için çok geç kalınmış bir hamle olduğunu söylemek mümkün.
Not:
Son olarak bir not eklememiz gerekirse, Musul Operasyonu’nun başladığı tarihten bu yana Irak güçlerinin özellikle şehrin doğusu olmak üzere verdiği kayıp çok fazla. Basit bir incelendiğinde Irak güçleri ve Haşd milislerinin operasyonuda nasıl bir taktik izledikleri gayet açık. Ancak, ideolojik sebeplere dayalı olarak yürüttükleri bu operasyonda çok fazla “gaza gelmeleri” yine çok fazla kayıp vermelerine sebep oluyor.
Peşmerge’nin de DAEŞ ile girdiği çatışmalarda icra edilen operasyonun tabiatı gereği fazla kayıp verdiği malum. Bu sebeple Peşmerge üzerinde DAEŞ ile çatışmaya girme konusunda bir tedirginlik var. Peşmerge, kendisine verilen vazifeleri yerine getirip, havlu atmanın peşinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir