Kategoriler
Diğer Ortadoğu

Musul Operasyonu Değerlendirmesi | 17 Ocak

17 Ekim 2016 tarihinde başlayan Musul Operasyonu’nda kentin doğu yakasının neredeyse tamamı Irak güçlerinin kontrolüne geçmiş durumda.

Operasyonun başladığı 17 Ekim tarihinden, ikinci aşamanın başladığı 28 Aralık 2016 tarihine kadar Irak güçlerinin pek sağlıklı bir operasyon yürüttüğü söylenemez.

Ancak operasyonun ikinci aşamasının başlatıldığı 28 Aralık tarihinden sonra, uluslararası koalisyona bağlı savaş uçaklarının yoğun diyebileceğimiz hava desteği altında Irak güçleri kayda değer bir ilerleme gösterebildi. İkinci aşama başladıktan sonra kentin kuzey, kuzeydoğu, doğu, ve güneydoğu hatlarında baskılar kurmaya çalışan Irak güçlerinin bu taktiği başarılı oldu.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, kentteki direnişin kırılabilmesi, farklı hatlardan yapılacak saldırılar ile orantılıydı. Nitekim bu durum kentin doğu hattında gerçekleşmiş gibi görünüyor.

Kısa sayılabilecek bir sürede koalisyonun hava desteğiyle ilerleyen Irak güçleri kendilerinden beklenenin çok daha fazlasını yaptılar. Tabii ki bu birazda DAEŞ’in izlemek zorunda kaldığı askeri plan ile de bağlantılı. DAEŞ artık kentin doğu yakasında etkili bir direniş göstermiyor/gösteremiyor.

DAEŞ için önemli bir yere sahip olduğu iddia edilen, kentin kuzeydoğusundaki Musul Üniversitesi de geçtiğimiz günlerde Irak güçlerinin kontrolü altına girdi. Bu bölgede yoğun çatışmaların yaşanması ve DAEŞ’in güçlü bir direniş ile karşılık vermesi bekleniyordu. Ancak beklenen olmadı. Irak güçleri çok kısa bir süre içerisinde üniversite bölgesini kontrol altına aldı.

c2y49e5xuaab9gu
17 Ocak itibarıyla Musul’da ortalama son durum görseli

Bugünlerde ise, kentin doğu yakasında son birkaç bölge de DAEŞ’ten geri alınmak üzere. Bu bölgelerin de Irak güçlerinin kontrolü altına geçmesinin ardından kendin doğusunun tamamı DAEŞ’ten geri alınmış olacak.

Musul’un doğu yakasının büyük bir kısmını kontrol altına alan Irak güçleri nehrin karşısındaki kentin batı yakasını çeşitli silahlar ile hedef almaya başladı.

Batı Yakası Operasyonu

83 mahallesi bulunan kent merkezinin batı yakasına geçildiğinde çatışmaların ne düzeyde olacağı, DAEŞ’in nasıl bir direniş göstereceği merak konusu. Operasyonun başından beri Musul’un batısında bulunan Haşd el Şabi milislerinin batı mahallelerine yönelik başlatılacak operasyona olası desteği DAEŞ’in kentin doğusunda göstereceği gibi bir direniş gösterememesine neden olacaktır.

Haşd el Şabi milislerinin yapıları itibariyle bazı yer ve zamanlarda Irak güçlerinden daha etkili olduğu söylenebilir. Milislerin kent merkezinin batısındaki operasyonlara ortak olması, Musul’un geri kalanının da kontrol altına alınma sürecini hızlandıracak bir diğer faktör.

Sonuç olarak, kentin doğu yakasındaki operasyonların bitme aşamasına geldiğini söylemek mümkün. Ancak askeri operasyonların bitecek olması, diğer birtakım saldırı tehditlerinin biteceği anlamına gelmiyor. Irak güçleri Musul’un doğusunda varlık gösterebilir. Ancak bu, o bölgede kontrolün tam olarak sağlandığı anlamına gelmemektedir.

Halid Abdurrahman

16 Ocak 2017

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir