Kategoriler
Afrika

ABD Somali’deki hava saldırılarına devam ediyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın Somali’deki Amerikan askerlerinin tamamını 2021 yılı başına kadar geri çekme talimatı vermesinin ardından ABD’nin bu ülkedeki askeri faaliyetlerinin akıbetinin ne olacağı sorusu da gündeme gelmişti.

Trump’ı doğrulayan açıklama Pentagon tarafından yapıldı ve Somali’deki Amerikan askeri varlığının tamamına yakınının ülkeden çekileceği teyit edildi. Ancak bu çekilme sonrasında ABD’nin ülkede Eş Şebab’a yönelik hava saldırılarına hangi boyutta devam edeceği konuşuluyordu.

Bu tartışmaların ortasında ABD’ye ait insansız hava araçları dün Somali’nin güneyinde El Kaide’nin Doğu Afrika yapılanması olan Eş Şebab Hareketi’ne yönelik saldırılar gerçekleştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı (AFRICOM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Somali’nin güneyindeki Orta Cuba (Middle Juba) ilindeki Jilib veya Cilib bölgesi yakınlarında Eş Şebab’a yönelik 2 hava saldırısı düzenlendiği belirtildi.

AFRICOM açıklamasında saldırılarda 8 Eş Şebab mensubunun öldürüldüğünün değerlendirildiği ifade edilirken, saldırılarda sivil can kaybı yaşanmadığı öne sürüldü.

Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı (AFRICOM) Komutanı Stephen J. Townsend’in açıklamada yer verilen ifadelerinde, Somali’de Eş Şebab’a yönelik baskıya devam edileceği açık bir şekilde ifade edilmiş.

AFRICOM’un ilgili açıklaması

Son dönemde Kenya’daki ABD hedeflerine yönelik Eş Şebab tarafından gerçekleştirilen saldırılarda artış yaşanması üzerine, ABD’nin bu ülkede insansız hava saldırıları düzenlemek için Kenya yönetiminden ‘izin istediği’ aktarılmıştı.

Sonuç olarak, ABD’nin son açıklamasından anlaşılan, bu ülkedeki askeri varlık büyük oranda geri çekilse dahi Eş Şebab’a yönelik insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilen saldırılar devam edecek.

ABD’nin Doğu Afrika’daki insansız hava aracı saldırılarında Cibuti ve Seyşeller’i üs olarak kullandığı biliniyor.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-posta listesine abone olabilirsiniz:

[jetpack_subscription_form show_subscribers_total=”false” button_on_newline=”false” custom_font_size=”16″ custom_border_radius=”0″ custom_border_weight=”1″ custom_padding=”15″ custom_spacing=”10″ submit_button_classes=”” email_field_classes=”” show_only_email_and_button=”true”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir