Kategoriler
Ortadoğu

ABD ‘Suriye El Kaidesi’ Hurras ed Din’i on gün içinde iki defa vurdu

ABD, dün akşam saatlerinde İdlib’de bir hava saldırısı düzenledi.

İnsansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırı, İdlib kent merkezi ile Binniş arasındaki yolda ilerleyen bir aracı hedef aldı.

Üst düzey bir Hurras ed Din yöneticisini taşıdığı belirtilen araç, ABD’nin düzenlediği son saldırılarda olduğu gibi ‘bıçaklı mühimmat’ ile değil, patlayıcı başlık taşıyan bir füzeyle vuruldu.

Hurras ed Din yöneticisi Ebu Adnan

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, vurulan ismin El Kaide’ye yakınlığıyla bilinen Hurras ed Din grubu yöneticilerinden Ebu Adnan el Humusi olduğu öğrenildi.

Hedef alınan araçta ikinci bir ismin daha bulunduğu öne sürülse de bu iddia bölge kaynaklarınca doğrulanmadı.

Suriye’nin Humus iline bağlı Hula bölgesinden olduğu belirtilen Ebu Adnan’ın asıl isminin ise Muhammed Hattab olduğu ve grup içerisinde lojistik ağların yönetiminde rol oynadığı dile getirildi.

ABD SİHA’larınca hedef alınana araç:

HTŞ ve diğer muhalif güçler arasında tırmanan gerilim

İdlib genelinde Suriyeli muhalif güçler arasında da gerilim yaşanıyordu.

Özellikle son dönemde, Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösteren en kapsamlı muhalif grup olarak tanınan ve İdlib bölgesinde kontrolü elinde bulunduran Tahrir el Şam Heyeti’nin (HTŞ) gerçekleştirdiği gözaltılar ve bölgede kurulan yeni operasyon odası sebebiyle gerginlik artış gösterdi.

HTŞ’den ayrılan önemli isimlerin “Fesbutu” (Ve sebat edin) adlı operasyon odasına katılması, bunun ardından HTŞ’nin gerçekleştirdiği gözaltılar ve gruptan ayrılmanın yasaklanması gerginliği çatışmaya yol açacak biçimde artırdı.

Hurras ed Din’in başını çektiği “Fesbutu” operasyon odasının İdlib batısında kontrol noktaları kurduğu, bunun ardından HTŞ ile grup arasında çatışmaların yaşandığı rapor edildi. Muhalifler, bölgede çatışmaların artmasından endişe ediyordu.

ABD’nin hava saldırısının, gruplar arasındaki suçlamaları ve gerilimi artırma amacı güttüğü öne sürülüyor.

ABD bir üst düzey ismi daha vurmuştu

ABD insansız hava araçları, 14 Haziran günü İdlib kent merkezi yakınlarında El Kaide’nin üst düzey yöneticilerine hava saldırısı düzenlemişti.

Hurras ed Din dün sosyal medya üzerinden yayınladığı açıklamada, Ebul Kassam el Ürdüni’nin ölümünü doğruladı.

Yayınlanan taziye mesajında El Kaide’nin üst düzey isminin ABD hava saldırısında öldürüldüğü bildirildi.

ABD tarafından düzenlenen saldırıda öldürülen iki isim, Yemen vatandaşı Bilal Sanani diğerinin ise Ürdün vatandaşı Ebul Kassam Ürdüni.

Söz konusu iki ismin, Suriye’de El Kaide’nin üst düzey yöneticilerinden olduğu biliniyordu.

Özellikle Ebul Kassam, El Kaide’nin küresel yapılanması içerisinde tanınan bir isimdi.

Bilal Sanani

Yemen asıllı Bilal Sanani hakkında ayrıntılı bilgi bulunmamakla beraber, Sanani’nin Suriye’de El Kaide yapılanması içerisindeki askeri yöneticilerden biri olarak öne çıktığı biliniyor.

Nusret Cephesi’nin El Kaide’den ayrılarak önce Şam’ın Fethi Cephesi’ni, daha sonra ise 2017 yılının Ocak ayında Tahrir el Şam Heyeti’ni (HTŞ) ilan etmesi sonrası, El Kaide’den ayrılmaya sıcak bakmayan isimlerin bir kısmı gruptan kopmuştu.

Bu dönemde örgütten ayrıldığı tahmin edilen Sanani, yine bu süreçte Suriye’de teşkil edilen El Kaide bağlantılı gruplar içerisinde faaliyet gösterdi.

Yemenli Sanani, en aktif El Kaide gruplarından biri konumundaki Ceyş el Badiye’nin askeri liderliği görevini yürüttü. Bu grup daha sonra El Kaide bağlantılı diğer yapılarla birleşerek Hurras ed Din’i teşkil edecekti.

Ebul Kassam el Ürdüni

Ebul Kassam künyesiyle tanınan cihat yanlısı lider, Ebu Eşref ve Halid el Aruri isimleriyle de biliniyordu.

1967 yılında Filistin’in Ramallah kentinde doğan Filistin-Ürdün asıllı Ebul Kassam, El Kaide’nin tanınan üst düzey yöneticilerinden biriydi.

Ürdün’ün Zerka şehrinde büyüdü, burada tanıştığı Ebu Musab ez Zerkavi ile birlikte Afganistan’a gitti ve El Kaide içerisine bu süreçte dahil oldu.

Ürdün’e geri döndükleri 1994 yılında hapsedilen ikili, 1999 yılına kadar yine beraber hapis yattı. Tahliye olduktan sonra tekrar Afganistan’a giden iki isim, burada faaliyetlerini sürdürdü.

Ebul Kassam Afganistan’da Zerkavi’nin yanı sıra, başta Seyful Adl olmak üzere çok sayıda El Kaide lideri ile yakın ilişki kurdu.

Zerkavi’nin Irak’a giderek burada El Kaide’nin Irak yapılanmasını teşkil ettiği dönemde, Zerkavi ile oldukça yakın ilişkiler kurdu, yardımcısı olarak görev yaptı.

Zerkavi’nin bir kız kardeşiyle evli olan cihat yanlısı isim, bu süreçte Zerkavi’nin dış bağlantılarını sağlayan isimlerden biriydi, aynı zamanda Avrupa’da hücreler teşkil edip yöneterek, Irak işgaline karşı ‘terör saldırıları’ planlamakla suçlandı.

Ebul Kassam, 2003 yılında İran’da olduğu bir dönemde İran güçlerince yakalanarak hapsedildi. Yaklaşık 12 yıl boyunca İran’da hapis yattı.

2015 yılında El Kaide ile İran arasında yapılan esir takası sonucu serbest kaldı. Arap Yarımadası El Kaidesi’nin Yemen’de 2015 yılında kaçırdığı İranlı diplomat karşılığında, kendisinin yanı sıra El Kaide’nin önde gelen isimlerinden Seyful Adl, Ebu Muhammed el Mısri, Ebul Hayr el Mısri ve Sari Şihab serbest kalmıştı.

Bu isimlerin üçü, Ebul Kassam Ürdüni, Ebul Hayr el Mısri ve Sari Şihab, Suriye’de ABD’nin düzenlediği hava saldırılarında öldürülecekti.

Suriye’de Nusret Cephesi’nin El Kaide’de ayrıldığı dönemde, Cevlani ve çevresindeki isimlerle ayrılığa düştü ve El Kaide’den ayrılmayı savunan kesime muhalefet etti.

Yapıdan ayrılarak El Kaide bağlantılı gruplara, nihai olarak Hurras ed Din’e katıldı.

Ebul Kassam, Hurras ed Din içerisinde bulunan en üst düzey El Kaide liderlerinden biri pozisyonundaydı.

Batılı kaynaklar, söz konusu ismin Hurras ed Din’e liderlik ettiğini öne sürüyordu.

“ABD ‘Suriye El Kaidesi’ Hurras ed Din’i on gün içinde iki defa vurdu” için 0 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir