Kategoriler
Diğer

ABD’nin gizli mühimmatı R9X Ninja Füzesi

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı tarafından (CIA) farklı çatışma bölgelerinde kullanılan R9X ‘Ninja Füzesi’ son günlerde daha da öne çıkmaya başladı.

İlk olarak 26 Şubat 2017’de Suriye’nin İdlib ili güneyindeki Mestume bölgesinde bir aracın hedef alındığı saldırıyla gündeme gelen görüntüler, ilgili kesimlerce dikkatle takip edildi.

Mestume’de ABD’ye ait silahlı insansız hava araçları tarafından (SİHA) gerçekleştirilen saldırıda El Kaide’nin iki numaralı ismi olarak bilinen Ebu’l Hayr el Mısri hedef alınmıştı. Ancak saldırı dikkat çekici bir detay barındırıyordu.

El Mısri’nin hedef alındığı saldırıya dair görüntüler ortaya çıktığında bunun normal bir SİHA saldırısı olmadığı da gün yüzüne çıktı. Hedef alınan araçta herhangi bir patlama izi bulunmaması, bunun yerine geniş bıçak izlerinin olması dikkat çekiciydi. El Mısri’nin vücut bütünlüğü de hakeza patlamayla değil, bıçak darbeleriyle bozulmuş durumdaydı.

El Mısri’nin aracının tavan kısmı
Füze El Mısri’nin aracına tam olarak tavandan girmişti

El Kaide’nin iki numaralı ismine yönelik gerçekleştirilen bu saldırıda hedef alınan araç dikkatli bir şekilde incelendiğinde, tavandan giren bıçaklı bir füzenin aracın içindeki hedefini parçalara ayırdığı anlaşılıyordu. Tekrar belirtmekte fayda var, araç içerisinde patlamaya dönük herhangi bir belirti bulunmuyordu.

Bu mühimmat şekli Suriye’de ilk defa kullanılıyordu. Ancak bu tip mühimmat ile gerçekleştirilen bu saldırı son da olmayacaktı.

AGM-114 R9X model numarasıyla daha sonraları gündeme gelecek olan ve bu ilk saldırıda da kullanılan füze, aslında ABD’nin birçok farklı çatışma bölgesinde SİHA’lar tarafından düzenlenen saldırılarda kullanılan AGM-114 Hellfire füzesinin biraz daha modifikasyona uğramış versiyonuydu.

Füzenin üzerine monte edilen bıçaklar, hedefe yaklaştığı anda açılarak aracın içerisine giriyor ve bu bıçaklar hedef üzerinde oldukça ağır tahribata yol açıyordu.

Aşağıdaki basitleştirilmiş çizimde, aslen bir anti tank füzesi olan, AGM-114 Hellfire’ın üzerine temsilen yerleştirilmiş bıçaklar görülüyor. En basit şekliyle, ABD’nin yeni “Ninja Füzesi” olarak da isimlendirilen mühimmatının görünümü bu şekildeydi. Nitekim sonraki dönemlerde başka saldırılarda füzeden geriye kalan parçalardan, bu yeni tip füzeyle ilgili daha fazla bilgi sahibi olunabilecekti.

14 Haziran 2020’de İdlib’de gerçekleştirilen bir başka saldırıda kullanılan R9X mühimmatının enkazına ait en net görüntüdeyse, mühimmatın ismi açık bir şekilde ortaya çıkıyordu. (AGM-114R-9X)

AGM-114R-9X

Mühimmatın kalıntıları daha detaylı bir şekilde incelendiğinde AGM-114 Hellfire füzesi üzerinde yapılan modifikasyonlarla ortaya çıkan yeni tip bir füzenin olduğu rahatlıkla anlaşılıyordu.

AGM-114R-9X

Saldırıdan üç gün sonra, 17 Haziran’da ortaya çıkan bu görüntülerde, füze üzerinde, bıçak olduğu değerlendirilen eklemeler rahatlıkla görülebiliyor:

AGM-114R-9X Video

El Kaide’nin Suriye’deki en üst düzey ismi olan Ebu’l Hayr el Mısri’nin hedef alındığı R9X saldırısı, bu mühimmatın ilerleyen günlerde Suriye sahasında daha fazla konuşulacağının da habercisiydi. Nitekim sonrasındaki dönemde bu mühimmatın kullanıldığı saldırılarda artış yaşandı.

Suriye sahasındaki saldırılara geçmeden önce R9X ‘Ninja Füzesi’nin diğer çatışma bölgelerindeki kullanımından bahsetmekte fayda var.

Somali

Bu bölgelerden biri El Kaide’nin ciddi varlık gösterdiği Doğu Afrika ülkesi Somali. Eş Şebab Hareketi’ne yönelik 2 Temmuz 2017’de düzenlenen bir SİHA saldırısı sonrası ABD askeri kaynaklarınca yapılan açıklamada, olaydan “Kinetik saldırı” olarak bahsedilmesi dikkat çekiciydi.

Yemen

Yemen’e geçecek olursak, bu bölgede de 1 Ocak 2019’da düzenlenen bir saldırıda 2000 yılındaki meşhur Uss Cole saldırısının faillerinden olduğu öne sürülen ve El Kaide’nin önemli isimlerinden olan Cemal Ahmed Muhammed Ali el Bedevi de ABD tarafından düzenlenen bir ‘Kinetik saldırı’da hedef alınmıştı.

Afganistan

Ocak 2020’de Afganistan’dan gelen bir haberdeyse ülkenin kuzeyindeki Kunduz vilayetine bağlı İmam Sahib ilçesinde düzenlenen bir ABD saldırısında, bir Taliban yöneticisinin hedef alındığı ifade edilmekteydi.

Saldırıda hedef alınan aracın görüntüleri incelendiğinde ABD’nin burada da R9X ‘Ninja Füzesi’ni kullandığı anlaşılmaktaydı.

Afganistan’da R9X saldırısı-1
Afganistan’da R9X saldırısı-2

Kuzey Irak

Pek gündeme gelmese de Kuzey Irak’ta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) gerçekleştirdiği ifade edilen bir saldırıda R9X izlerine rastlamak mümkündü.

25 Temmuz 2019’da Türk medyasında yer alan ve ‘Son Dakika’ olarak servis edilen habere göre, “18 ve 24 Temmuz tarihlerinde Irak’ın kuzeyindeki Dohuk ve Batifa bölgeleri kırsalında TSK ve MİT’in ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonlarda Erbil’deki Türk diplomata yönelik suikastın planlayıcısı olduğu belirtilen isimler hedef alındı.”

Saldırılardan birine dair kamuoyuna servis edilen görüntüleri incelediğimde bu saldırının da R9X benzeri bir mühimmat kullanılarak gerçekleştirilmiş olabileceğini gündeme aldım.

Saldırıda hedef alınan araç, ABD tarafından farklı çatışma bölgelerinde ‘Ninja Füzesi’ R9X kullanılarak hedef alınan araçlarla ciddi benzerlik taşıyordu.

Kuzey Irak’taki TSK-MİT operasyonunda hedef alınan araç-1
Kuzey Irak’taki TSK-MİT operasyonunda hedef alınan araç-2

Bu saldırıyla ilgili olarak ABD’nin de operasyon sürecine dahil olduğu düşünülse de, hangi tür mühimmatın kullanıldığı ve saldırının tam olarak nasıl gerçekleştiği gibi bilgi ve materyallere ulaşılamadığından konu bu şekilde gelişme sürecinde kaldı.

Suriye

Suriye’ye geri dönecek olursak, 26 Şubat 2017’deki saldırının ardından ABD’nin ‘Ninja Füzesi’ kullanarak hedef aldığı isimler günden güne arttı.

3 Aralık 2019

Suriye’nin kuzeyindeki İdlib kenti yakınlarında düzenlenen bir başka SİHA saldırısında Tahrir el Şam Heyeti’ne yakınlığıyla bilinen bir isim olan Ebu Ahmed el Cezairi veya Ebu Ahmed el Muhacir isimli bir muhalif savaşçı hedef alındı.

Ebu Ahmed el Cezairi aynı zamanda 13 Ağustos 2020’de aynı tip saldırıyla hedef alınacak olan Ebu Yahya el Özbeki’ye de yakın bir isimdi

Saldırıda R9X ‘Ninja Füzesi’ kullanılmıştı

3 Aralık’taki saldırıdan

Yine aynı saldırıda olay yerinden alınan bir karede, füzenin kalıntısı olduğu değerlendirilen bir parça net olarak görüntülenmişti:

R9X ‘Ninja Füzesi’ parçası 3 Aralık 2019-İdlib

7 Aralık 2019

Suriye’de Afrin-Azez yolu üzerinde ABD’nin gerçekleştirdiği saldırıda SİHA’lar bir aracı hedef almış, bu saldırıda da ‘Ninja Füzesi’ olarak bilinen R9X kullanılmıştı.

Saldırıda hedef alınan kişinin ‘El Kaide bağlantılı’ bir muhalif savaşçı olduğu iddia edilmişti.

7 Aralık 2019 – Afrin-Azez yolu
7 Aralık 2019 – Afrin-Azez yolu

22 Aralık 2019

İdlib’in kuzeyindeki Ed-Dana-Termanin yolu üzerinde hareket halindeki bir başka araca yönelik ABD SİHA’larınca gerçekleştirilen saldırıda R9X mühimmatı kullanıldı.

Saldırıda hedef alınan ismin, ‘Suriye El Kaidesi’ olarak nitelendirilen Hurras ed Din grubu askeri yöneticilerinden Ebu Hatice el Ürdüni olduğu açıklandı.

Kaydedilen görüntülerde aracın ‘Ninja Füzesi’ kullanılarak hedef alındığı açık bir şekilde görülüyor:

22 Aralık 2019 -İdlib

14 Haziran 2020

ABD’ya ait SİHA’lar tarafından İdlib kent merkezi yakınlarında gerçekleştirilen bir diğer saldırıda R9X ‘Ninja Füzesi’ kullanılmıştı.

Saldırıda Hurras ed Din yapılanması hedef alınmış ve grubun üst düzey isimleri olan, Ebu Kassam el Ürdüni ile Bilal Sanani saldırıda öldürülmüştü.

Hedef alınan iki ismin de El Kaide’nin bölgedeki yapılanmasının bir parçası olduğu biliniyordu.

14 Haziran 2020-İdlib
14 Haziran 2020-İdlib-Video

14 Haziran’daki bu saldırının öncesinde ve sonrasında ABD’nin bölgedeki SİHA hareketliliği dikkat çekici seviyedeydi:

14 Haziran-İdlib, ABD SİHA hareketliliği

20 Temmuz 2020

Suriye’nin kuzeyindeki Halep iline bağlı İhtayimlat kasabası kuzeyinde bir bölgede ABD SİHA’larınca düzenlenen ve 3 kişinin öldüğü bir başka ‘Ninja Füzesi’ saldırısında, IŞİD’in bölgedeki bir idarecisinin hedef alındığı açıklandı.

Ancak bu saldırıda dikkat çeken detay, normal bir R9X saldırısına kıyasla daha fazla yanma izinin araç üzerinde bıraktığı etkiydi. Bunun nedeninin ise, ‘füzenin itici kısmındaki yakıtın, füze araca çarptıktan sonra da yanmaya devam etmiş olması’ olabileceği değerlendiriliyor.

13 Ağustos 2020

İdilb’in kuzeyindeki Sarmada ilçesi güneyindeki bir noktada ABD SİHA’larınca gerçekleştirilen bir diğer saldırıda da  AGM-114 R9X olarak isimlendirilen ‘Ninja Füzesi’ kullanıldı.

Saldırıda Ebu Yahya el Özbeki isimli muhalif savaşçının hedef alındığı belirtildi. Hedef alınan kişinin Suriye’deki muhalif gruplara askeri eğitimler verdiği de öne sürülen bilgiler arasındaydı. Bu saldırıayla ilgili detayları bu içerikten okuyabilirsiniz.

13 Ağustos 2020-İdlib
13 Ağustos 2020-İdlib-2

Bu saldırıyla ilgili detay ise, hedef alınan araç olay yerinden çekildiği esnada, füzenin toprağa saplanmış olduğunu gösteren görüntülerdi.

R9X ‘Ninja Füzesi’ kullanılarak hedef alınan araç olay yerinden çekildiğinde füzenin aracın şasisini delmek suretiyle alttan çıkıp toprağa saplandığını görülüyordu. Bu, geçmiş R9X saldırılarından bazılarında da görülmüş bir şeydi ancak bu saldırıda toprağa saplanmış füze ve bıçakları net olarak görüntülendi.

R9X füzesinin aracı delip toprağa saplanmış enkazı

Suriye, Somali, Yemen ve Afganistan gibi çatışma bölgelerinde ABD tarafından 2010 yılı başından bu yana kullanılan R9X ‘Ninja Füzesi’ gelecek dönemde de bu bölgelerde gerçekleştirilen saldırılarda aktif bir şekilde kullanılacak gibi görünüyor.

Nitekim bu mühimmat türüyle gerçekleştirilen saldırıların son dönemde artı yönde bir ivme kazandığı görülüyor. Her ne kadar okuduğunuz bu çalışmada kamuoyuna yansıyan saldırılar değerlendirilmiş olsa da, bu mühimmat türünün birçok çatışma bölgesinde ABD tarafından başka saldırılarda da kullanıldığına inanılıyor.

R9X füzesinin deneme sürecine 2010 yılı sonlarında başlandığı kayıtlara geçmiş olsa da, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) 2017 yılından bu yana silahlı insansız hava aracı saldırılarında Libya, Suriye, Irak, Yemen, Somali ve Afganistan gibi bölgelerde R9X mühimmatını kullandığı biliniyor.

“ABD’nin gizli mühimmatı R9X Ninja Füzesi” için 0 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir