Kategoriler
Ortadoğu

Abdullah bin Uneys Cemaati

Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de yeni bir grup daha varlığını ilan etti.

Abdullah bin Uneys Cemaati” isimli grup, sosyal medya ağları üzerinden servis ettiği ilk açıklamasında İdlib’i kontrolünde bulunduran HTŞ’ye yönelik bir de saldırı gerçekleştirdiğini öne sürdü.

Abdullah bin Uneys isimli bu yeni grubun, Ensar Ebu Bekir es-Sıddık Seriyyesi ve ‘Hattab el Şişani Ketibeleri‘ gruplarıyla bağlantılı olma ihtimali mevcut.

Grup tarafından yayınlanan açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

“Abdullah bin Uneys Cemaati’nin ilk beyanıdır

Abdullah bin Uneys (Allah ondan razı olsun) Cemaati”ndeki kardeşleriniz, Allah’ın emrine icabet ederek, Müslümanlara ve mustazaflara yardım etmek için, Cuma günü şafak vaktinde bir emni operasyon gerçekleştirdiler. Operasyonda Müslümanlarla mücahidlere zarar veren en kötü noktalardan biri olan İdlib’deki “El Mutlak” noktası, hedef alındı. Allah bu kardeşlerin, kontrol noktasındaki bir kişiyi öldürmelerini ve mallarını ele geçirmesini sağladı.”

Biz, bu mürted gruba -HTŞ kastediliyor- katılanları uyarıyoruz. Ki bu grup, Müslümanlara zarar vermiş, sahayı mürtedlerden olan dostlarına teslim etmiş, şeriatı atıl bırakmış, dini satmış (değiştirmiş), işgalcilere karşı cihad edip onları -bölgeden- çıkarmak isteyenlere karşı savaş açmıştır. Çağrımız şudur ki, mücahidlerin okları onlara ulaşmadan, muvahhidlerin orduları onların üzerinde güç kazanmadan, tövbe edip Allah’a dönmekte acele etsinler.”

24 Cemaziyelevvel 1442 – (8 Aralık 2020)

Grubun açıklamasının son kısmındaki dikkat çeken detay ise bu saldırının son saldırı olmayacağı, bu ilk saldırının HTŞ’ye karşı gerçekleştirilecek “operasyonların” başlangıcı olduğu ifadeleri yer alıyor.

Grubun açıklaması

İdlib kent merkezinde, HTŞ’ye ait El Mutlak kontrol noktasına düzenlenen bu saldırı ilk değil. Yaklaşık bir sene önce de aynı kontrol noktasına bombalı araçla saldırı düzenlendiği yerel kaynaklarca aktarılmıştı. Bu saldırının faili olarak ise IŞİD’in adı ön plana çıkıyordu.

İdlib’deki kaynakların aktardığı bilgiye göre El Mutlak kontrol noktasına bugün düzenlenen saldırıda HTŞ savaşçılarından 1 kişi öldü 2 kişi ise yaralandı. Kaynaklar, HTŞ’nin saldırıyı gerçekleştirenlere yönelik soruşturma başlattığını ifade ediyorlar.

Son dönemde İdlib ve çevresindeki bölgelerde Türk Silahlı Kuvvetleri ve Rus Ordu güçlerine yönelik saldırılarda artışlar yaşanmaya başladı. Özellikle Rakka’daki son saldırı bu konuda oldukça dikkat çekici bir örnek olarak duruyor.

Gelecek dönemde, İdlib başta olmak üzere Türk ve Rus askerlerinin konuşlu bulunduğu bölgelerde, farklı isimlerdeki grupların bu askeri unsurlara yönelik saldırılar gerçekleştirdiğine şahit olabiliriz. Özellikle son dönemde Suriye sahasında Türk ve Rus askerlerinin hedef olma popülaritesi oldukça yüksek düzeyde. Nitekim Türk askerlerinin bunun önüne geçebilmek için özellikle İdlib’in güneyindeki bölgelerde birçok ilave tedbir almaya başladığı görülebiliyor.

Abdullah-bin-uneys-idlib1

Grup tarafından 1 Mart tarihinde yapılan açıklamada İdlib’de HTŞ’ye ait başka bir kontrol noktasının daha hedef alındığı öne sürüldü.


Abdullah bin Uneys Cemaati isimli grup tarafından 20 Mart Cumartesi gecesi dolaşıma sokulan açıklamada, İdlib’in kuzey girişinde Tahrir el Şam Heyeti’ne (HTŞ) ait Er-Ram kontrol noktasının hedef alındığı öne sürüldü. Açıklamada saldırı şekline dair herhangi bir detay bilgisi paylaşılmadı.

“Abdullah bin Uneys Cemaati” için 0 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir