Kategoriler
Asya Videolar

Afganistan’da savaş bitti mi?

Afganistan konusunda Taliban ile ABD arasında Katar’ın başkenti Doha’da imzalanan anlaşma sonrası taraflar arada duraksamalar da olsa anlaşma taahhütlerini yerine getirmeye devam ederken, ülke içerisindeki çatışma ortamının ne yöne evrileceği merak konusu.

Taliban ile Kabil hükümeti güçleri arasındaki çatışmalar devam etse de Taliban, geri çekilme sürecinde olan ABD güçlerine karşı olan saldırılarını durdurmuş durumda.

ABD güçleri ise geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Taliban ile yapılan anlaşma gereği bu ülkedeki dört vilayette bulunan beş askeri üssü kapattığını açıkladı. ABD, bölgedeki askeri üslerin kapatıldığı açıklamasını yapmış olsa da geçmiş dönemde ABD’nin Afganistan’ın farklı bölgelerinde geri çekildiği askeri üslere Kabil hükümeti güçlerini yerleştirdiği biliniyor.

Gelinen son süreçte ABD’nin kapatıldığını açıkladığı bu askeri üsleri gerçekten kapattığı mı yoksa hükümet güçlerini mi konuşlandırdığı konusu ilerleyen günlerde ABD’nin Afganistan politikasının sahada ne yöne evrileceği konusunu da netleştirecektir.

Bu konular özelinde Afganistan’daki mevcut son durum aşağıdaki videoda özetlenmeye çalışılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir