Kategoriler
Asya

Afganistan’da Taliban-IŞİD savaşı

Taliban’ın 15 Ağustos 2021’de Afganistan’ın başkenti Kabil’i de ele geçirmesiyle tüm ülke çapında kontrolü ele alması, buradaki DAEŞ/IŞİD yapılanmasını harekete geçirdi.

Afganistan’ın Taliban kontrolüne geçmesiyle birlikte bir süre sessiz kalan IŞİD yapılanması, 26 Ağustos 2021’de Taliban’ın yönetimi devralması sonrası ilk saldırısını gerçekleştirdi.

Örgüt hücrelerinin saldırılarının en fazla yaşandığı Nangarhar vilayeti

26 Ağustos 2021

O zamanki ismi “Kabil Uluslararası Hamid Karzai Havaalanı” olan Kabil Uluslararası Havaalanı’nın kapılarından birinde IŞİD mensubu olduğu ifade edilen bir kişi üzerindeki bomba düzeneğini iptal ettirdi. Saldırı ABD askerlerinin de bulunduğu noktaya oldukça yakın bir açıdan gerçekleşti.

Örgütün saldırıyı üstlendiği açıklamada ABD askerlerine yalnızca birkaç metre mesafede kendi mensuplarının üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdiği ifade edildi. Saldırıda 13 ABD askeri öldü, çok sayıda asker de yaralandı. Bu saldırı ABD’nin Ağustos 2011’de bir Chinook helikopterin hedef alınıp 30 askerin ölmesinden bu yana verdiği en büyük kayıp olarak kayıtlara geçti.

IŞİD tarafından düzenlenen bombalı saldırıda, Taliban savaşçılarının yanı sıra çok sayıda sivil de hayatını kaybetti. Kimi kaynaklara göre saldırıda 90’dan fazla sivilin hayatını kaybettiği ifade edilirken, kimi kaynaklar bu sayısı 100’ü geçkin olarak servis etti. Ölen sivillerin büyük bir kısmının ABD askerlerinin patlama sonrası açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği ifade edildi.

Örgütün yaptığı üstlenme açıklamasında, saldırıda yaklaşık 160 kişinin öldüğü ve yaralandığı öne sürüldü. IŞİD’in açıklamasında ABD askerlerinden 20 kişinin öldüğü ve yaralandığı ifade edildi.

Çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıyı gerçekleştiren IŞİD mensubunun isminin ise “Abdurrahman Logari” olduğu ifade edildi. “Logari” künyesi bu kişinin Afganistan’ın Logar vilayetinden olduğu anlamına geliyor. Vilayet, başkent Kabil’in güney komşusu konumunda.

IŞİD tarafından yapılan üstlenme açıklaması
Saldırıyı düzenlediği iddia edilen Abdurrahman Logari

30 Ağustos 2021

30 Ağustos 2021’de Kabil Havaalanı’nı hedef alan çoklu roket saldırısı düzenlendi. 122mm Katyuşa tipi kısa menzilli roketlerle gerçekleştirilen saldırıda her ne kadar havaalanı hedef alınmaya çalışılsa da füzeler birçok farklı noktaya düştü.

Saldırıda IŞİD’in uzun süredir şehir merkezlerindeki roket saldırılarında kullandığı araç içine monteli rampa sistemi kullanıldı. Örgüt saldırıyı kısa süre içinde üstlendi.

Örgütün saldırıyı üstlendiği açıklama

18 Eylül 2021

18 Eylül sabahı Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar vilayeti başkenti Celalabad’da Taliban’a ait bir askeri aracın geçişi esnasında infilak ettirilen patlayıcılarla düzenlenen saldırıda Taliban savaşçılarından ölen ve yaralananların olduğu ifade edildi.

Bazı kaynaklar saldırıda birden fazla el yapımı patlayıcıyla başka araçların da hedef alındığını aktardı.

IŞİD kaynakları ise 19 Eylül’de saldırının kendileri tarafından gerçekleştirildiğini öne süren bir üstlenme açıklaması yayınladı.

IŞİD’in açıklamasında, Celalabad kentinde Taliban’a ait 6 aracın hedef alındığı ve saldırıların toplamında 35 Taliban savaşçısının öldüğü ve yaralandığı öne sürüldü. Taliban kaynaklarından saldırılarla ilgili bir ifade paylaşılmadı. Ancak bölgede IŞİD yapılanmasına yönelik operasyonların sürdüğü biliniyor.

Örgütün üstlenme açıklaması ve saldırılara dair detaylar
El yapımı patlayıcı ile hedef alınan Taliban araçlarından biri (dumanın içinde)

20 Eylül 2021

Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar vilayeti merkezi Celalabad’ın 9 numaralı bölgesinde Taliban güçlerine ait Ranger tipi araca daha önceden yola yerleştirilmiş el yapımı patlayıcılardan biriyle saldırı düzenlendi.

IŞİD kaynakları saldırının sorumluluğunu üstlendikleri açıklamada aynı noktada iki saldırıdan bahsediyor. İlk saldırı Taliban güçlerine ait aracın geçişi esnasında yola döşenmiş EYP ile gerçekleştiriliyor. Saldırıdan bir süre sonra Taliban savaşçılarının toplandığı noktada ikinci bir EYP’nin infilak ettirildiğini öne süren örgüt, “mürted” olarak nitelendirilen Taliban savaşçılarından toplamda en az 4 kişinin öldüğünü, 3 kişinin yaralandığını öne sürüyor.

IŞİD’in saldırıyı üstlenme açıklaması
Hedef alınan Taliban aracı

22 Eylül 2021

Afganistan’daki IŞİD yapılanması Taliban güçlerine yönelik başkent Kabil ve Nangarhar vilayeti merkezi Celalabad’da bir gün içinde 4 saldırı düzenlediklerini iddia etti.

Başkent Kabil’in 17. bölgesinde Taliban güçlerine yönelik düzenlendiği ifade edilen saldırıda el yapımı patlayıcı düzeneği kullanıldığı örgüt tarafından iddia ediliyor.

Celalabad’daki toplam 3 saldırının ise 2’si el yapımı patlayıcıyla 1’inin ise ateşli silahla gerçekleştirildiği iddia ediliyor.

Örgütün açıklamalarında saldırılarda Taliban savaşçılarından ölen ve yaralananlar oldu. Afganistan’daki yeni yönetim ve sivil kaynaklar ise saldırılarda ölen ve yaralananların sivillerden oluştuğunu ifade ediyor.

23 Eylül 2021

Afganistan’daki IŞİD yapılanması Nangarhar vilayetinde Taliban güçlerine yönelik bir dizi saldırı gerçekleştirdiğini iddia etti.

Örgüt tarafından bugün servis edilen üstlenme açıklamalarında, Nangarhar vilayet merkezi Celalabad’ın 4. bölgesinde Taliban güçlerine yönelik el yapımı patlayıcı saldırısı, aynı vilayetin Mohmendere bölgesinde pusu ve Celalabad kentinin 7. bölgesinde tabancayla suikast düzenlendiği, tüm saldırılarda Taliban güçlerinden ölenlerin olduğunu iddia etti.

Açıklamalarda Taliban güçlerinden “Mürted Taliban milisleri” olarak bahsediliyor.

26 Eylül 2021

Afganistan’daki IŞİD yapılanması Celalabad kent merkezinin 1. bölgesinde dün Taliban güçlerine yönelik el yapımı patlayıcı saldırısı düzenlendiğini, 5 Taliban savaşçısının öldüğünü ve yaralandığını iddia etti.

İkinci saldırı açıklamasında ise örgüt, dün Celalabad kent merkezinin 1. bölgesinde Taliban güçlerine ait bir askeri aracın otomatik silahlarla tarandığını, 6 Taliban savaşçısının öldüğünü iddia etti.

27 Eylül 2021

Afganistan’daki IŞİD yapılanmasına bağlı propaganda kaynakları tarafından yapılan açıklamada, dün Pervan vilayetinde Taliban güçlerine ait araca pusu kurulduğu ve aracın otomatik silahlar ve roketatarlarla hedef alındığını, Taliban güçlerinden ölen ve yaralananların olduğu iddia edildi.

Saldırı, Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesi sonrası Pervan vilayetinde IŞİD’in düzenlediği ilk saldırı olarak kayıtlara geçti. Önceki dönem içerisinde de Pervan vilayetinde Taliban ile IŞİD arasında bir çatışma yaşandığı bilinmiyor. Ancak vilayette bulunan Bagram Hava Üssü geçtiğimiz yıllarda birkaç defa IŞİD tarafından füzelerle hedef alınmıştı.

28 Eylül 2021

Afganistan’daki IŞİD yapılanması, dün ülkenin doğusundaki Kunar vilayetinin Suki bölgesinde Taliban güçlerine ait askeri noktaya otomatik silahlarla saldırı düzenlendiğini iddia etti. Açıklamada saldırıda 3 Taliban savaşçısının öldüğü, diğer ikisinin yaralandığı öne sürüldü.

29 Eylül 2021

Afganistan’daki IŞİD yapılanması, Kunar ve Pervan vilayetlerinde Taliban güçlerine ait askeri araçların el yapımı patlayıcılarla hedef alındığını iddia etti. Açıklamalarda Taliban güçlerinden ölen ve yaralananların olduğu da öne sürülüyor.

30 Eylül 2021

Afganistan’daki IŞİD yapılanması dün Nangarhar vilayeti merkezi Celalabad’da Taliban güçlerine ait bir araca el yapımı patlayıcı düzeneğiyle gerçekleştirilen saldırıda 3 Taliban savaşçısının öldüğünü, 4’ünün de yaralandığını iddia etti.

3 Ekim 2021

Afganistan’daki IŞİD yapılanması yayınladığı iki açıklamayla, Pervan vilayetinde Taliban güçlerine yönelik askeri aracın el yapımı patlayıcı düzeneğiyle hedef alındığını iddia ettiği saldırıyı ve Nangarhar vilayeti merkezi Celalabad’da Taliban güçlerine yönelik otomatik silahlarla düzenlendiği iddia edilen saldırıların sorumluluğunu üstlendi.

4 Ekim 2021

3 Ekim günü Afganistan’ın başkenti Kabil’deki İydgah Camiinde Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid’in birkaç gün önce vefat eden annesi için düzenlenen taziye merasimi bombalı saldırıyla hedef alınmış. En az 12 sivil yaşamını yitirmiş 30’dan fazlası yaralanmıştı.

Afganistan’daki IŞİD yapılanması, 4 Ekim akşamı yayınladığı açıklamayla bu saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Örgütün saldırıyı üstlendiği açıklamasında, “Misbah el Kunari” isimli canlı bombanın üzerindeki patlayıcıları Taliban savaşçılarının saflarında infilak ettirdiği öne sürülüyor.

Canlı bomba saldırısını gerçekleştirdiği iddia edilen Misbah el Kunari

5 Ekim 2021

Afganistan’daki IŞİD yapılanması, geçtiğimiz Cumartesi günü Celalabad’da Taliban’a ait bir askeri aracın el yapımı patlayıcı ile hedef alındığını öne sürdü. Açıklamada 2 Taliban savaşçısının saldırıda öldüğü diğer 3’ünün de yaralandığı iddia edildi.

Aynı gün yapılan bir diğer açıklamada örgüt, Kunar vilayetinde dün Taliban’a ait bir aracın el yapımı patlayıcıyla hedef alındığını, ardından bölgeye gelmekte olan Taliban devriyesiyle de çatışma yaşandığını iddia etti.

6 Ekim 2021

Afganistan’daki IŞİD yapılanması, Celalabad’da bir Taliban savaşçısının kaçırıldıktan sonra boğazlanarak öldürüldüğünü iddia etti.

8 Ekim 2021

Afganistan’daki IŞİD hücreleri, ülkenin kuzeyindeki Kunduz iline bağlı Han Abad ilçesinde Şiilere ait bir ibadethaneye yönelik düzenlenen canlı bomba saldırısının sorumluluğunu üstlendi.

Örgütün açıklamasında saldırıda Hazaraların hedef alındığı ve 300’den fazla kişinin öldüğü-yaralandığı öne sürüldü. Bölgeden haber aktarımı yapan kaynaklar ise ölü sayısının 50 civarında, yaralı sayısının ise 140 civarında olduğunu aktarıyor. Ancak ölü sayısı ilerleyen vakitlerde daha da artabilir.

Canlı bomba saldırısını gerçekleştiren IŞİD’linin “Muhammed el Uyguri” isimli Uygur Türkü olduğu iddia ediliyor.

Örgüt burada Uygur bir savaşçı kullanarak, Taliban yönetiminin Uygur Türklerine baskı uygulamasını sağlamak, bu sayede kendi saflarına savaşçı kazandırmayı amaçlıyor olabilir. Nitekim üstlenme açıklamasında Taliban’ın Uygur Türklerini Çin’e iade ettiği de iddia edilmiş.

Diğer yandan bu saldırı, Afganistan’daki yabancı savaşçı meselesinin yeniden ısınmasına ve Taliban’ın bu konuda yeniden baskılanmasına neden olabilir. Bu da olayın yalnızca Şiileri hedef alan bir saldırı olmanın dışında farklı hedeflerle de gerçekleştirildiğini gösteriyor.

Aynı tarihte örgütün yayınladığı bir başka üstlenme açıklamasında, dün Nangarhar vilayetinin Hogyani bölgesinde Taliban güçlerine ait bir devriye aracının el yapımı patlayıcıyla hedef alındığı öne sürüldü.

Bir diğer üstlenme açıklamasında IŞİD yapılanması, Nangarhar vilayeti merkezi Celalabad’da Taliban’ın istihbarat servisi için çalıştığı öne sürülen bir kişiyi kaçırdıktan sonra infaz ettiğini öne sürdü:

Diğer bir üstlenme açıklamasında Nangarhar vilayetinin Chaparhar bölgesinde Taliban’ın askeri yöneticilerinden olduğu öne sürülen bir ismin aracına yönelik el yapımı patlayıcı saldırısı düzenlendiği iddia ediliyor.

10 Ekim 2021

IŞİD yapılanması, Pakistan’ın kabile bölgelerinden Güney Veziristan’da Şii olduğunu iddia ettiği bir kişinin ateşli silah suikastıyla öldürüldüğünü öne sürdü. Bu aynı zamanda örgütün Veziristan bölgesinde üstlendiği ilk saldırı.

12 Ekim 2021

Afganistan’daki IŞİD yapılanması, eski Kabil yönetimi mensubu bir kişinin Celalabad kentinde aracında seyahat ederken hedef alındığını öne sürdü.

15 Ekim 2021

IŞİD yapılanması, Kunar vilayet merkezi Asadabad’da Taliban’ın askeri yöneticilerinden olduğu iddia edilen bir kişinin aracının el yapımı patlayıcıyla hedef alındığını öne sürdü.

16 Ekim 2021

Afganistan’daki IŞİD yapılanması, ülkenin güneyindeki Kandahar ilinde Şiilere ait ibadethaneye yönelik düzenlenen canlı bomba saldırısının sorumluluğunu üstlendi. Örgütün açıklamasında saldırının Enes el Horasani ve Ebu Ali el Beluçi isimli iki canlı bomba tarafından gerçekleştirildiği öne sürüldü.

Saldırıda en az 60 sivil ölürken çok sayıda sivil de yaralandı.

17 Ekim 2021

IŞİD yapılanması, dün Nangarhar vilayet merkezi Celalabad’da Taliban’ın askeri yöneticisi ve Pakistan istihbaratına çalıştığı öne sürülen bir kişiyi ayrı saldırılarla hedef aldığını öne sürdü.

Bir diğer açıklamada IŞİD hücrelerinin dün Pakistan’ın Güney Veziristan bölgesindeki Vana yerleşiminde Nur Zaman isimli Taliban komutanına yönelik suikast düzenlediği öne sürüldü. Ancak açıklamada Taliban mensubunun hangi Taliban yapılanmasına bağlı olduğu belirtilmedi.

20 Ekim 2021

Afganistan’daki IŞİD yapılanması, başkent Kabil’de Taliban güçlerine ait bir zırhlı aracı el yapımı patlayıcıyla hedef aldığını öne sürdü. Örgütün açıklamasında, saldırıda Taliban savaşçılarından 4 kişinin hayatını kaybettiği veya yaralandığı iddia edildi.

“Afganistan’da Taliban-IŞİD savaşı” için 2 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir