Kategoriler
Asya

Afganistan’daki ABD üssüne IŞİD saldırısı

Afganistan’ın Pervan ilindeki Bagram ilçesinde bulunan Bagram Hava Üssü’ne yönelik bugün sabah saatlerinde füze saldırısı düzenlendi.

Bagram Hava Üssü, ABD’nin Afganistan’daki en büyük merkezi konumunda.

Üssün yakınlarındaki bir köyden düzenlenen füze saldırısında Katyuşa olarak da bilinen kısa menzilli BM-12 füzeleri kullanıldı. Füzeler küçük bir kamyonete yerleştirilmiş 12’li rampadan üsse ateşlenmiş. Ancak 12 füzeden 5 tanesinin ateşlenmiş olduğu ve 4’ünün üs içine düştüğü ifade edildi.

Saldırıda kullanılan kamyonet

Kabil yönetimine bağlı resmi kaynaklar saldırının sabah 6.30 sularında düzenlendiğini aktarıyor. Üsse düşen füzelerin oluşturduğu hasar konusundaysa herhangi bir açıklamada bulunulmadı.

Saldırının üzerinden saatler geçtikten sonra IŞİD’e bağlı propaganda organları tarafından sorumluluğun üstlenildiği açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalardan birinde saldırıda kullanılan füzeler ve rampanın görüntüleri dolaşıma sokuldu.

Örgütün yayınladığı açıklama

Afganistan’daki IŞİD yapılanması geçtiğimiz dönemde de başkent Kabil’e yönelik aynı tarzda füze saldırıları gerçekleştirmişti. Bundan öncesinde de Kabil Üniversitesi’ne silahlı baskın gerçekleştiren örgütün kent merkezlerindeki saldırılarını artırması, Taliban’ın kırsalda örgüte yönelik saldırılar gerçekleştirip, varlık gösterdiği alanları kontrol altına almasıyla bağlantılı.

Ancak IŞİD’in özellikle kent merkezlerinde bu kadar aktif bir şekilde saldırılar gerçekleştirilmesi oldukça dikkat çekici bir detay konusudur. Afganistan’ın en fazla korunan bölgesi olarak adeta devasa bir karakolu andıran Kabil’de araç içerisine monte edilmiş Katyuşa füzeleriyle saldırı gerçekleştirmek, bu saldırıya dönük hazırlık ve lojistik ikmal sağlamak ve bunları CIA destekli Kabil yönetimi istihbaratını atlatarak gerçekleştirebilmek oldukça dikkat çekici.

Ancak Bagram’daki saldırıyı gerçekleştirmenin Kabil’deki saldırıyı gerçekleştirmek kadar zor olabileceği ihtimalini söylemek doğru olmaz.

Taliban ile ABD arasında imzalanan anlaşmadan sonra Bagram Hava Üssü’ndeki bazı ABD askerleri tahliye edilirken üste halen yoğun bir ABD varlığının mevcut olduğu biliniyor.

Ayrıca Taliban’ın da ABD ile anlaşma imzalayana kadarki süreç içinde Bagram Hava Üssü’ne çok sayıda füze saldırısı düzenlediğini eklemek gerekli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir