Kategoriler
Afrika Diğer

Batı Afrika ülkesi Mali’de artan El Kaide etkinliği

El Kaide’nin Batı Afrika’daki yapılanması Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin (CNİM) Mali’de son süreçte saldırılarına ağırlık vermiş durumda.

CNİM, son olarak 14 Ocak tarihinde yayınladığı açıklamayla, Fransız güçlerine yönelik bir saldırıyı üstlenirken, yeni bir saldırı daha düzenlediklerini duyurdu.

CNİM tarafından sosyal medya üzerinden dolaşıma sokulan 4 sayfalık açıklama, hem Arapça hem de İngilizce olarak servis edildi. Açıklamada son dönemde bölgede Fransız güçlerine yönelik saldırılardaki artışa dikkat çekilirken, Fransız halkının da ülkelerinin Mali’den çekilmesine yönelik taleplerinin arttığına vurgu yapılıyor.

Açıklamada Fransız hükümetinin, kendi halkı ve tüm Avrupa nezdinde bölgedeki savaşı meşrulaştırmaya çalıştığı, bunun için propaganda yaptığı şu sözlerle ifade edildi:

“İşgalin medya korosu, Mali’deki işgali, tüm Avrupalılar adına Avrupa’yı korumak şeklinde lanse etmeye çalışıyor. Ve Akdeniz’in güney kıyısını terörizm ve aşırıcılıktan koruduklarını iddia ediyorlar. Bunları, ‘İslam Hilafetinin’ tesisini önlemeye yönelik utanmaz işgallerini meşrulaştırmak için kullanıyorlar, ki biz bu hilafetin bir an evvel dönmesini Allah’tan diliyoruz.

Bu iddialara rağmen herkes biliyor ki Fransa’nın Mali’yi işgalinden ne önce ne de sonra, tek bir Malili dahi Fransa’ya, Fransa içerisinde saldırmamıştır, bunu yapmak için birçok sebepleri ve meşruiyet kaynakları olmasına rağmen.”

Açıklamada bölge halkının Fransızların hayatına ve yaşama şekline hiçbir surette karışmadığı, buna rağmen Fransız hükümetinin insanları kandırmaya çalıştığı vurgulanıyor. Fransa’nın bölgede emperyal düşüncelerle varlık gösterdiği ifade edilirlen, Total ve Areva gibi Fransız şirketleri için Fransız askerlerinin bölgede bulunduğu savunuldu.

Fransız güçlerinin Mali’de çocuk, kadın, yaşlı ayırt etmeden katliam yaptığı belirtilen açıklamada, 3 Ocak 2021 tarihinde ülkenin orta kesimindeki Bounti’de Fransa’nın bir düğüne düzenlediği saldırıdan bahsediliyor.

Fransa’ya ait insansız hava araçlarının bu saldırıda onlarca sivili öldürdüğü vurgulanırken, bu saldırının kasıtlı olarak gerçekleştirildiği dile getirildi. CNİM, saldırıya dair şu ifadeleri kullandı:

“Kendilerine elem veren ve 5 askerlerini tabutların içerisinde evlerine geri yollayan mücahitlere elleri uzanamadığı için, kin ve intikam duygularını savunmasız insanlara yönelttiler.”

Açıklamada, Fransa destekli Bamako hükümeti mensuplarına da çağrıda bulunularak, kendi halkını öldürenlerin saflarında yer almamaları gerektiği ifade edildi.

Açıklamanın devamında ise bölgede devam eden saldırılara ve çatışmalara atıf vardı. CNİM, “Hz. Muhammed’in onurunu müdafaa etmek” ve “Mali’nin Müslüman halkını korumak” için saldırıların sürdüğününü vurguladı. İlk olarak Mali’nin kuzeyindeki Kidal şehrinin 200 kilometre kuzeyinde bulunan Amaçaç yerleşimindeki Fransız ve Birleşmiş Milletler askeri üslerinin 8 Ocak 2021 tarihinde ağır şekilde bombalandığı öne sürüldü. CNİM, saldırıda 130 milimetrelik katyuşa füzeleri ve 120 milimetrelik havanlar kullanıldığını, üste en az 20 askerin öldüğünü ve ciddi askeri ekipman kayıpları bulunduğunu öne sürdü.

CNİM aynı gün, Burkina Faso sınırı yakınlarındaki Boni ve Mandura yerleşimleri arasında, Fransız güçlerinin ve Bamako hükümeti birliklerinin askeri konvoyunun bombalı araçla vurulduğunu belirtti. Abdulaziz el Ensari isimli bir CNİM mensubunun kullandığı bombalı aracın konvoya dalarak infilak ettirilmesiyle gerçekleştirilen saldırıda Fransa’nın 6 askerinin yaralandığını kabul ettiğini, 3’ünün durumunun ağır olduğu ve 2 askeri aracın tahrip edildiğini, birinin ise zarar gördüğü vurgulandı. CNİM, gerçek kayıpların daha fazla olduğunu savundu.

CNİM, Fransa’nın bölgede hedeflerine ulaşmasının imkansız olduğunu savunarak, Fransız hükümetine ve halkına ülkeden çekilme çağrısı yaptı. Yapılanma, çekilmedikleri sürece saldırıların şiddetle devam edeceğini vurguladı.

Fransız güçlerine karşı bombalı araç saldırısını gerçekleştiren CNİM mensubu (Abdulaziz el Ensari)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir