Kategoriler
Diğer Ortadoğu

DAEŞ’in Musul ile İlgili Servis Ettiği Filmin Kısa ve Yüzeysel Bir Şekilde Değerlendirilmesi

DAEŞ, geçtiğimiz gün (14 Kasım 2016) Musul’da yaşanan çatışmalar ile ilgili 26 dakikalık, “Allah’ın Vaadi” isminde bir film servis etti. Filmde özellikle bombalı araçlar ile ilgili ayrıntılı görseller yer alıyor. Bu yazıda DAEŞ’in servis ettiği, Musul ile ilgili olan son propaganda filmini kısaca ve yüzeysel olarak inceleyeceğiz.

kemer1

Genellikle Musul’un doğusunda görüntülerin yer aldığı son propaganda filminde DAEŞ savaşçılarının Irak güçlerine karşı yakın çatışma görüntüleri de yer alıyor. Sokak savaşı olarak nitelendirebileceğimiz bu çatışmalarda DAEŞ savaşçılarından birkaçının “patlayıcı kemer” taşıdığı görülüyor

kemer2

yakin1

Oldukça yakın mesafelerden gerçekleşen sokak çatışmaları, her iki tarafın da en kısa sürede sonuca varabileceği çatışma şeklidir. Her iki taraf içinde oldukça fazla kayıp verme olasılığı vardır. Bölgeyi/sokakları bilen, en iyi rehberi/savaşçısı olan taraf, karşısındakine daha fazla zayiat verdirtebilir. Buradaki olay silah/zırh üstünlüğünün de ötesindedir.

hedef1

Daha öncede belirttiğim gibi düzenli güçler çok fazla bir arada bulunmak zorundadırlar ve bu sebepten dolayı çok fazla görüntü verip hedef olurlar.

hedef2

Özellikle tanklar toplu hareket etmek zorundadır.

helio

Yine yukarıdaki resimde çatışmanın yaşandığı sırada bir hava aracının seri top atışı yaptığı görülüyor.

arac1

Propaganda filminde Irak güçlerine ait tahrip edilmiş çok sayıda zırhlı aracı görmek mümkün.

nisan

Birçoklarının nişan gözü olarak kullandığı gözü bantlı olan bir DAEŞ savaşçısı ve Irak güçlerinin ideolojilerini yansıtan bayraklar.

merkez

Bombalı araç saldırılarından birisi: 1 numarada hedefte olan Irak güçleri görülmekte. Güçler, merkezleştirdikleri birkaç evde konuşlanmış durumdalar . Ayrıca sokakta zırhlı araçlar da bulunmakta. 2 numarada ise Irak güçlerini hedef alan bombalı araç görülüyor.

hdff

Bir önceki görüntüden yaklaşık 4 saniye sonra patlama gerçekleşiyor. Patlamada Irak güçlerinin büyük zayiat gördüğü malum. Ayrıca belirtmek gerekir ki çevre evler büyük ihtimalle boş. Irak güçleri bölgedeki sivillere güvenmediği için ya boş mahalleye konuşlanır yada kendi güvenliği için konuşlandığı bölgedeki sivilleri dışarı çıkartır. Ancak dolu olması durumunda aynı şekilde sivillerin de zayiat gördüğünü ekleyelim.

herrr

Başka bir bombalı araç saldırısı: 1 numarada ana hedef olarak belirtilmiş, Irak güçlerinin merkezleştirildiği iddia edilen ev. 2 numarada ise Irak güçlerine ait zırhlı araçları görmekteyiz. Burada şunu belirtelim, 3 numaralı bombalı aracın sağ çaprazındaki zırhlı, bombalı aracı görünce geri geri kaçmaya başlıyor.

bm

Yaklaşık 5 saniye sonra bombalı aracı fark eden askerler kaçmaya başlıyorlar (4 numara) Araca herhangi bir müdahalede bulunulmuyor.

mha

Yaklaşık 2 saniye sonrasında araç planlanan yerde patlıyor/patlatılıyor.

ga

Başka bir bombalı araç saldırısı: 1 numarada görülen Irak güçlerine ait zırhlılar hedef alınıyor. Bombalı aracı gelişini fark edebilenler ok istikametinde kaçmaya başlıyorlar.

fa

2 numarada görülen bombalı aracın en son geldiği nokta. 1 numarada görülenler ise kaçmaya çalışan Irak güçleri. Bu görüntüden saliseler sonra patlama gerçekleşiyor.

pre

Devamla, karadan ilerlemeye çalışan Irak güçlerine hava desteği sağlayan ABD’ye ait silahlı insansız hava aracı (SİHA) (MQ serisi)

b52

Yine Irak güçlerine destek için havalanmış ABD’ye ait B-52 uzun menzilli stratejik bombardıman uçağı.

a1

Karadan ilerleyen güçlere en iyi yakın desteği sağlayan ABD’ye ait A-10 Thunderbolt

zir

Devamla, Irak güçlerinin zırhlılarının işlevsiz kalmasına sebep olan silahlardan birisi de görüntülerde yer alıyor. Anti Tank ve Anti Personel mühimmat çeşitleri bulunan, oldukça etkili bir silah/top SPG-9 DAEŞ savaşçılarının bölgede fazlaca kullandığı silahlar/toplar arasında. Normalde omuzdan atışı olmayan bu silah, birkaç modifikasyonun ardından gerilla savaşına uygun hale getirilip, omuzdan da kullanılabilmekte.

sp%22

Birkaç kilometreden oldukça isabetli atışlar yapabilen bu silahı/topu Irak güçleri de DAEŞ’in bombalı araçlarına/mevzilerine karşı kullanıyor.

sp3

Görüldüğü gibi Irak güçlerinden alınan silah, yine Irak güçlerine karşı kullanılmak üzere götürülüyor. Tabii ki silahı ile birlikte mühimmatın da ele geçirildiğiniz eklemek lazım.

rp

Yine Irak güçlerinin zırhlı birliklerine karşı kullanılan oldukça etkili RPG-7 mühimmatı da filmde göze çarpan bir diğer silah.

tansw

Taşınabilirliği ve bir kişi tarafından kullanılabilmesi konusunda oldukça pratik olan RPG-7,  görüntülerdeki mühimmat (PG-7VR) ile kullanıldığında, tank ve diğer zırhlı araçların korkulu rüyası haline geliyor diyebiliriz.

rp22

Musul’da devam eden sokak çatışmalarında bu silahın ve mühimmatın kullanımı oldukça fazla olsa gerek. Zira çatışmalar çok yakın mesafelerden icra ediliyor.

anr

Filmde Irak güçlerinden ele geçirildiği belirtilen silah/mühimmatlar arasında da oldukça fazla anti tank silahı mevcut.

sad

Yine filmde DAEŞ saldırıları sonrası tahrip olmuş, Irak güçlerine ait zırhlıların görüntülerine de yer verilmiş.

Halid Abdurrahman

15 Kasım 2016

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir