Kategoriler
Diğer

El Kaide’den ‘Diriliş Ertuğrul’ fetvası

El Kaide’nin Yemen’deki yapılanmasının önde gelen din adamlarından Ebu Abdullah el Hadrami, (Yemen’in Hadramevt bölgesinden) kendisine “Diriliş Ertuğrul” dizisiyle ilgili soruyan soruya cevap verdi.

Örgüte müzahir sosyal medya ağlarınca servis edilen fetvada Ebu Abdullah el Hadrami, sıraladığı 7 maddeyle “Diriliş Ertuğrul” dizinini izlemenin dinen caiz olmadığını ifade ediyor.

El Kaide’nin Yemen’deki yapılanması olan Ensaru’ş Şeria’nın kadılarından olan El Hadrami’nin sıraladığı 7 madde özetle şu şekilde:

1- Dizi içinde İbni Arabi’nin meşrulaştırılması, ideolojisinin İslam’ın bir parçası gibi gösterilmesi.

2- Dizide rol alan kadınların baş ve boyun bölgelerinin açık olması, kadın ve erkeklerin birçok sahnede birlikte rol alması/hareket etmesi.

3- Önemli tarihi şahsiyetleri (Ertuğrul gibi) İslam dininde haram ve yasak olan aşk hikayelerine dahil etmek.

4- Haram olan müzik aletleri.

5- Müslümanların kendi tarihlerini güvenilir kaynaklardan öğrenmek yerine bu tür gerçeği yansıtmayan/çarpıtılmış dizilere yönelmeleri. Tarihi araştırmalardan alıkoyması.

6- Vakit öldürmekten başka bir faydası olmaması, Ahiret için hiçbir fayda sağlamaması.

7- Yasaklanmış dini ritüeller içermesi, Müslümanlardan olan nesillerin dizideki karakterlere özendirilmesi, bidat ve şirkler barındırması ve meşrulaştırılması.

Ebu Abdullah el Hadrami’nin fetvasından derlenen bu metinde belirtilen diğer bir dikkat çekici nokta ise, “İslam alimlerinden kimsenin bu türde diziler içinde rol almaya, diziyi yayınlamaya, ve izlenmesine cevaz vermeyeceği” ifadesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir