Kategoriler
Afrika Diğer

El Kaide’nin Batı Afrika kolundan ‘barışa karşı barış’ deklarasyonu

El Kaide’nin Batı Afrika yapılanması Cemaat Nusret el İslam vel Muslimin (CNİM) grubu tarafından yapılan son açıklamada, kendileriyle barış sağlama konusunda bir deklarasyona yer verilmesi dikkat çekti.

Grubun, Mali’nin orta kesimindeki Mopti bölgesinin Boni yerleşiminde geçtiğimiz dönem gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin açıklamasında, 15 askerin öldürüldüğü ve çok sayıda silah, mühimmat ve askeri eşyanın ele geçirildiği öne sürüldü. Bu saldırıda hedef alınan askeri üs ve ele geçirilen malzemelere dair görüntüler de grubun propaganda kaynakları tarafından servis edildi.

Dört sayfalık bu açıklamada CNİM, kendisiyle savaşta olmayan yönetimlere saldırılmayacağını da ifade etti. Söz konusu detay, CNİM’nin bölgesel ve yerel dinamiklere dair yaklaşımı üzerinde son dönemdeki gelişmeler kapsamında ele alınıyor.

CNİM, açıklamanın ilgili kısmında, “Mücahitlerin kendileriyle barış içinde olanları barış içinde bırakacağı, savaşanlara karşı ise savaşacağı” ifade etti. “Mali’deki işgale katılmayanların kendi hedeflerinde olmadığını” vurgulanan açıklamada CNİM, “Mali’ye asker gönderen ve lojistik olarak yardımda bulunanların ise hem Mali’de hem kendi ülkelerinde kendileri için meşru hedef konumunda olduklarını” belirtti.

El Kaide’nin Batı Afrika yapılanması olan CNİM tarafından yapılan bu deklarasyon, grubun Mali’de günden güne “meşru bir aktör” olmaya doğru yol alan politikası paralelinde yapılmış bir açıklama olarak da okunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir