Kategoriler
Ortadoğu

El Kaide’nin yayınladığı küresel saldırı rakamları (2020)

El Kaide’ye yakınlığıyla bilinen Sebat Ajansı, 2020 yılında gerçekleştirilen saldırılara dair rakamları sosyal medya platformları üzerinden dolaşıma soktu.

Ajansın yayınladığı rakamlar, örgütün ve kendisine yakın gördüğü grupların farklı birçok coğrafyada gerçekleştirdiği saldırıları da kapsıyor.

“Mücahidlerin 2020 yılında İslam beldelerindeki operasyonları” başlığıyla servis edilen rakamlar grafiklerle de desteklenmiş. Servis edilen rakamların kapsadığı bölgeler arasında; Doğu Afrika, Horasan, Hint altkıtası, Şam bölgesi, Arap Yarımadası, Batı Afrika, Güney Afrika, Orta Afrika, Belucistan, İslami Mağrib, Kuzey Afrika, Ardu’l Kinene (Mısır) yer alıyor.

Servis edilen grafikte de görüleceği üzere örgüt tarafından 2020 yılı içerisinde yukarıdaki kısımda bahsi geçen bölgelerde toplam 6 bin 999 saldırı gerçekleştirildiği öne sürülüyor.

Bu saldırıların sonucunda 16026 kişinin öldüğü, 10046 kişinin yaralandığı, 843 kişinin esir alındığı, 1240 askeri aracın imha edildiği, 467 aracın zarar gördüğü, 805 aracın patlatıldığı, 39 hava aracının düşürüldüğü, 217 aracın ele geçirildiği ifade ediliyor.

Servis edilen grafiklerde toplam saldırılar, ölü ve yaralı sayısı, ele geçirilen araçlar gibi bilgiler verilirken, hangi ülke veya bölgede kaç saldırı gerçekleştirildiğine dair bir rakam paylaşılmamış. Bu ülke veya bölgelere ait grafikler üzerinde sadece ölü ve yaralı sayısı gibi veriler yer alıyor.

Örnek olarak Doğu Afrika ve Horasan grafiğini ele aldığımızda, servis edilen veriler şu şekilde;

Doğu Afrika bölgesi: 3070 ölü, 2240 yaralı, 56 esir, 187 imha edilen askeri araç, 108 zarar gören araç, 50 patlatılan araç, 9 düşürülen hava aracı.

Horasan (Afganistan-Pakistan bölgesi kastediliyor): 9803 ölü, 5965 yaralı, 755 esir, 939 imha edilen askeri araç, 261 zarar gören araç, 616 patlatılan araç, 28 düşürülen hava aracı. Grubun burada yayınladığı rakamların tamamına yakın bir kısmının Taliban saldırılarına ait olduğunu eklemek gerekli. Nitekim El Kaide’ye yakınlığıyla bilinen Sebat Ajansı, Taliban’ın Afganistan’daki saldırılarını anlık olarak sosyal medya ağlarından servis etmekte.

Doğu Afrika-Horasan

Şam Beldesi olarak nitelendirilen Suriye’deki rakamlara göz aracak olursak, “1809 ölü, 1058 yaralı, 12 esir, 66 imha edilen askeri araç, 20 zarar gören araç, 92 patlatılan araç, 1 düşürülen hava aracı.” Şeklinde rakamlar ifade edilmiş. Suriye’den servis edilen rakamların ise genel anlamda HTŞ dışındaki grupları kapsadığı biliniyor. Sebat Ajansı çoğu zaman Hurras ed Din, Ensar el İslam veya Ensar et-Tevhid gibi gruplardan haberler servis ediyor.

Suriye

Yayınlanan rakamlardan bir diğer dikkat çeken detay ise “İstişhadi Operasyonları” olarak isimlendirdikleri bombalı araç saldırıları. Bu saldırılara dair servis edilen rakamlarda farklı detaylar mevcut.

2020 yılı içinde 112 bombalı araç saldırısının düzenlendiği belirtilen rakamlara göre bu saldırıların; 72’si Horasan bölgesinde (Tamamına yakını Taliban’ın gerçekleştirdikleri) 32’si Doğu Afrika’da 4’ü Hint altkıtasında, 1’i Suriye’de, 1’i Belucistan’da, 1’i Arap Yarımadası’nda, 1’i ise Batı Afrika’da.

Bu saldırılardan etkilenenlerle ilgili verilerin servis edildiği kısımdaysa; Amerikan askerleri, Rus askerleri, Fransız askerleri ve Türk askerleri sıralaması takip edilmiş.

Bombalı araç saldırıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir