Kategoriler
Ortadoğu

‘Ensar Ebu Bekir Sıddık’, İdlib’de TSK konvoyuna saldırdığını iddia etti

Bir süredir Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ve Rusya’ya ait askeri hedeflere yönelik düzenlenen salırıların sorumluluğunu üstlenen “Ensar Ebu Bekir es-Sıddık” grubu, yeni bir saldırı açıklamasında bulundu.

Gruba ait sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımda, İdlib’in kuzeyinde ‘Heyet Tahrir eş-Şam’ (HTŞ) kontrolündeki bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait askeri bir konvoya yönelik el yapımı patlayıcıyla saldırı düzenlendiği öne sürüldü.

Türk-NATO konvoyu İdlib’in kuzeyindeki Maret Mısrin köyü yakınlarında hedef alındı” başlığıyla servis edilen açıklamada, “Ensar Ebu Bekir es-Sıddık birlikleri Çarşamba akşamı İdlib’in kuzeyindeki Maret Mısrin köyü yakınlarında, İdlib-Sarmada ana ikmal yolu üzerinde Türk-NATO ordusuna ait konvoyu el yapımı patlayıcıyla hedef aldı.” ifadeleri kullanıldı.

Grup tarafından yayınlanan açıklama

Maret Mısrin yakınlarında TSK konvoyuna yönelik saldırı gerçekleştirildiği yönünde bir haber, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) haricinde bölgeden haber aktarımı yapan kaynaklar tarafından servis edilmedi.

SOHR’un haberinde ise Maret Mısrin yakınlarında, el yapımı patlayıcı kaynaklı şiddetli bir patlama meydana geldiği aktarılırken, patlamada TSK unsurlarının hedef alındığına dair bir bilgi haberde yer almadı. Diğer yandan SOHR’un aktardığı haberde, patlama nedeniyle maddi hasarın oluştuğu, can kaybı ve yaralanmanın meydana gelmediği belirtildi.

‘Ensar Ebu Bekir es-Sıddık’ grubu son olarak 7 Aralık’ta İdlib’in kuzey kırsalında bulunan Ram Hamdan köyündeki TSK üssüne yönelik düzenlenen ağır silah saldırısının sorumluluğunu üstlenmişti.

Aynı grup ilk olarak 28 Ağutos’ya Hama kırsalındaki Sellet ez-Zuhur köyü yakınlarındaki TSK üssüne yönelik bombalı araç saldırısı girişimini üstlenmişti.

Grubun son iddiasıyla birlikte TSK unsurlarına yönelik üstlendiği saldırıların sayısı 3’e yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir