Kategoriler
Afrika

Eş Şebab’tan Fransa’daki ‘Peygambere hakaret’ saldırısına övgü

El Kaide’nin Doğu Afrika yapılanmasının merkezi olan Somali’deki Eş Şebab Hareketi, ana propaganda kanalı Al-Kataib üzerinden Fransa’da bir öğretmenin öldürüldüğü saldırıyı öven bir beyan yayınladı. 16 Ekim’de Paris’in kuzey banliyölerinde gerçekleşen saldırıda Çeçen asıllı bir kişi, Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürleri verdiği ders esnasında “ifade özgürlüğü” bağlamında savunduğu belirtilen bir öğretmeni başını keserek öldürmüştü.

Al-Kataib tarafından yayınlanan beyanda Paris’te yaşananlardan “Kahramanca Operasyonlar” olarak bahsedilirken, saldırının faili için övücü ifadeler kullanılıyor.

Somali’deki Eş Şebab’ın, Yemen’deki Arap Yarımadası El Kaide yapılanmasından önce böyle bir beyan yayınlaması dikkat çekici. Yemen’deki El Kaide yapılanmasının, örgütün kurucu lideri Usame bin Ladin’in de benimsediği gibi Avrupa ve Amerika’da spesifik, yalnız kurt saldırılarına daha fazla odaklandığı, ayrı önem verdiği biliniyor.

Ancak son dönemde Eş Şebab’ın Somali’de kazandığı ivme ile kontrol alanlarını sağlamlaştırmanın yanında, bölgede etkin bir aktör olduğunu kanıtlamaya yönelik açıklamalarda da bulunduğu göze çarpıyor. Ancak bu açıklamaları yaparken de -tıpkı bu beyanda olduğu gibi- bağlı oldukları ideolojiden taviz vermediği göze çarpıyor.

Eş Şebab’ın açıklamasında, Batı tarafından “Müslümanlara karşı yürütülen küresel savaşın” belli bir örgüt yada radikal bir gruba yönelik değil, Müslümanların genelini kapsadığı ifade edilmekte.

Açıklamanın bir bölümünde Batı’nın “ifade özgürlüğü ve hürriyet” gibi kavramları, kendi planlarını devreye sokmak amacıyla bir kılıf olarak kullandığı öne sürülüyor.

Eş Şebab’ın Paris’teki saldırıyı ve failini üst çizgiden öven açıklaması, El Kaide’nin kurucu lideri Usame bin Ladin’in bir açıklamasında kullandığı “ifade özgürlüğü” açıklamalarıyla son buluyor.

Bin Ladin 2008 yılındaki bu açıklamasında, “Madem ifade özgürlüğünüzün bir sınırı yok, sinelerinizi de eylemlerimize özgürce açın” ifadelerini kullanmıştı.

“Eş Şebab’tan Fransa’daki ‘Peygambere hakaret’ saldırısına övgü” için 0 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir