Kategoriler
Afrika

Eş Şebab’tan Mali’deki cihat yanlılarına övgü

El Kaide’nin Doğu Afrika yapılanması olarak bilinen Somali merkezli Eş Şebab, son günlerde birçok Fransız askerin öldüğü saldırılarla gündeme gelen Mali’deki cihat yanlılarına övgülerini iletti.

Eş Şebab’a bağlı kaynaklar tarafından sosyal medya üzerinden dolaşıma sokulan açıklamalarda, El Kaide’nin Batı Afrika yapılanması ‘Cemaat Nusret el İslam vel Muslimin’ (CNİM) tarafından son günlerde Mali’nin farklı bölgelerinde düzenlenen ve en az 5 Fransız askerin öldüğü saldırılardan övgüyle bahsediliyor.

Eş Şebab Hareketi, daha önce de ana propaganda organı Al-Kataib üzerinden yayınladığı bir açıklamayla da Fransa’da İslam Pergamberine hakaret içeren karikatürleri savunan bir öğretmenin öldürüldüğü saldırıya övgüde bulunmuştu.

Şebab’ın son yayınladığı iki sayfalık açıklamada Mali’de Fransız askerlerine yönelik saldırılardan açık bir şekilde övgüyle bahsedilirken, Afrika halkından “bölgedeki mücahitlere destek vermeleri” isteniyor.

Eş Şebab’ın açıklamasının son kısmında, Batı Afrika’daki CNİM yapılanmasına ellerinden gelen tüm imkanlarla destek sağlayacaklarının altı çizilerek, Mescid-i Aksa’da buluşma temennisi içeren bir dua ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir