Kategoriler
Afrika Diğer

Fransa Mali’de El Kaide’ye hedef olmayı sürdürüyor

Mali’de faaliyet gösteren El Kaide bağlantılı ‘Cemaat Nusret el İslam vel Muslimin’ (CNİM) yapılanması, Fransız güçlerine yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Örgüte bağlı propaganda kaynakları tarafından yayınlanan son açıklamada, 7 Aralık tarihinde Mali’nin kuzeyindeki Gao bölgesinin 110 kilometre kuzeyinde Fransız ordu güçlerine ait bir tankın yola yerleştirilen bir mayınla hedef alındığı öne sürüldü.

Açıklamada, “Allah’ın yardımı ile CNİM mücahitleri 7 Aralık 2020 tarihinde işgalci Fransız ordusuna ait tankı Gao’nun 110 kilometre kuzeyinde yola döşenen bir mayınla hedef aldı. Patlamayla ilgili olarak doğrulanmış bir bilgi yok.” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca açıklamada, “Düşman medyası, kayıplarını gizleme amacıyla bu operasyonu şimdiye kadar resmi yoldan duyurmamıştır” ifadeleri de yer alıyor.

Nitekim belirtilen tarihte, uluslararası medya kaynaklarında Fransız ordu güçlerine yönelik böyle bir saldırıyla ilgili herhangi bir bilgi yer almıyor.

Örgütün açıklaması

CNİM, geçtiğimi 30 Kasım tarihinde de Mali’nin Kidal, Gao ve Menaka bölgelerinde Fransız askerlerinin konuşlu bulunduğu askeri üslere yönelik füze saldırıları gerçekleştirmişti.

Batı Afrika’daki El Kaide yapılanması olan CNİM, bir yandan Fransa’ya karşı saldırılar gerçekleştirirken, diğer yandan da Burkina Faso sınırındaki bölgede IŞİD’in kendisine yönelik saldırılarına cevap vermeye çalışıyor. IŞİD propaganda kaynakları tarafından son yayınlanan açıklamaya göre, Burkina Faso sınırında El Kaide unsurlarına yönelik düzenlenen saldırıda 35 El Kaide mensubunun öldürüldüğü öne sürülmüştü.

Fransa’ya karşı Mali’de saldırılarını artırmaya çalışan CNİM’nin önünde artık bu ülke askerlerine ulaşma yönünde IŞİD engeli de bulunuyor. Bu bağlamda gelecek dönemde bölgede IŞİD ile El Kaide arasında yeni etkileşimler gözlemlenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir