Kategoriler
Harita Ortadoğu

Hedefteki bölge: Ayn İsa’da son durum

Suriye’nin kuzeyindeki Ayn İsa bölgesi son günlerde Türkiye’nin desteklediği muhaliflerle ABD ve Rusya’nın desteklediği YPG güçleri arasında yaşanan çatışmalara şahit oluyor.

Türkiye tarafından desteklenen Suriyeli muhalifler Ayn İsa kasabası yakınındaki birkaç köyü YPG ile yaşanan çatışmaların artından kontrol altına almıştı. Ayn İsa, M4 karayolunun üzerinde olması nedeniyle oldukça stratejik bir öneme sahip.

Türkiye’nin Ayn İsa’yı kontrol altına alması, kasabayı kontrolü altında tutan YPG ve bölgedeki müttefikleri için doğuda Cezire kantonu, batıda Kobani ve Menbic ile olan bağlantılarının belli ölçüde kesilmesi anlamına geliyor.

Türkiye’nin Ayn İsa üzerindeki ciddiyetinin farkında olan Rusya, kasabanın Türkiye ve desteklenen muhalifler tarafından kontrol altına alınmasını önlemek için YPG’ye, kasabanın kontrolünün Beşar Esed rejimi güçlerine devredilmesini, bu sayede Türkiye’nin saldırısının engellenebileceği teklifini götürdü. Ancak bu teklif YPG tarafından kabul görülmedi.

Sonrasındaki süreçte ise Rusya, YPG ve bölgedeki rejim güçleri Türkiye’ye karşı ortak bir hamle yaparak Rusya öncülüğünde Ayn İsa kasabası çevresinde “gözlem noktaları” kurulması konusunda anlaştı.

İnşa edilen bu gözlem noktalarıyla şimdilik Türkiye’nin saldırısı belli oranda durdurulmuş gibi görünüyor olsa da desteklenen muhaliflerle YPG güçleri arasındaki çatışmalar halen sürüyor.

Ayn İsa’da son durum:

Yüksek çözünürlük için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir