Kategoriler
Ortadoğu

HTŞ’nin Ensar Ebu Bekir Sıddık es-Sıddık Seriyyesi operasyonu

Suriye sahasında 2020-2021 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları ve Beşar Esed rejimi karşıtı muhaliflere karşı gerçekleştirdiği bir dizi saldırıyla isminden sıkça söz ettiren Ensar Ebu Bekir Seriyyesi grubu son dönemde kendisine yönelik düzenlenen operasyonlar neticesinde oldukça geri plana çekilmişti.

Suriye sahasındaki en etkin rejim karşıtı muhalif oluşum olan Tahrir el Şam Heyeti’ne (HTŞ) bağlı ‘Genel Güvenlik Servisi’ bugün yayınladığı bir video açıklamada, birkaç ay süren soruşturma ve takip neticesinde Ensar Ebu Bekir Seriyyesi grubunun ileri gelen üyelerinden birkaçının gözaltına alındığını duyurdu.

Genel Güvenlik Servisi tarafından servis edilen videoda Ensar Ebu Bekir Seriyyesi tarafından 2020 ve 2021 yıllarında gerçekleştirildiği belirtilen bir dizi saldırıdan bahsedilirken, grupla ilgili soruşturmanın devam ettiği, mensuplarının tamamının yakalanması için çalışmaların sürdüğü de ifade ediliyor.

HTŞ’ye bağlı Genel Güvenlik Servisi tarafından servis edilen diğer görüntülerde ise Ensar Ebu Bekir Seriyyesi’ne yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda ele geçirildiği belirtilen patlayıcı ve patlayıcı düzeneklerine ait görüntülere de yer verilmiş:

Genel Güvenlik Servisi sözcüsü tarafından videoda zikredilen saldırılara bakıldığında gözaltına alınan kişilerin, HTŞ’nin kontrol ettiği bölgelerdeki mahkemelerde yapılacak yargılanma sürecinin ardından uzun süreli hapis veya idam edilmeleri ihtimal dahilinde.

HTŞ uzun bir süredir İdlib’de kendi kontrolü altında bulunan bölgede varlık gösteren irili ufaklı tüm grupların kendisine bağlanmasını şart koşmuş ve müstakil hareket eden hiçbir gruba izin verilmeyeceğini açıklamıştı. Nitekim bu nedenden ötürü birçok muhalif grupla HTŞ arasında çatışmaya evrilen gerilimler yaşanmış, bazı gruplar HTŞ’ye katılırken bazıları ise geri plana çekilmişlerdi.

Ancak bugüne bakıldığında HTŞ’nin geçmiş dönemdeki gibi bölgedeki tüm grupları kendisine bağlama ve tek güç olma planından vazgeçmediği anlaşılıyor. Özellikle bölgede yaşanan farklı gelişmeler ilerleyen günlerde bu tür konuların yeniden gündeme gelme ihtimalini de artırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir