Kategoriler
Ortadoğu

İdlib’de HTŞ ile Hurras ed Din arasında ateşkes

İdlib genelinde Suriyeli muhalif güçler arasında bir süredir gerilim yaşanıyor.

Son dönemde, Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösteren en kapsamlı muhalif grup olarak tanınan ve İdlib bölgesinde kontrolü elinde bulunduran Tahrir el Şam Heyeti’nin (HTŞ) gerçekleştirdiği gözaltılar ve bölgede kurulan yeni operasyon odası sebebiyle gerginlik artış gösterdi.

HTŞ’den ayrılan önemli isimlerin “Fesbutu” (Ve sebat edin) adlı operasyon odasına katılması, bunun ardından HTŞ’nin gerçekleştirdiği gözaltılar ve gruptan ayrılmanın yasaklanması gerginliği çatışmaya yol açacak biçimde artırdı.

23 Haziran’da Hurras ed Din’in başını çektiği “Fesbutu” operasyon odasının İdlib batısındaki Arab Said bölgesinde kontrol noktaları kurduğu, bunun ardından HTŞ ile grup arasında çatışmaların yaşandığı rapor edildi. Muhalifler, bölgede çatışmaların artmasından endişe ediyordu.

Gruplar anlaşmaya vardı

Karşılıklı açıklamaların ve diğer muhalif grupların arabuluculuk için devreye girmesinin ardından, bölgede çatışan taraflar arasında ateşkes anlaşması imzalandığı bildirildi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, yapılan görüşmelerin ardından HTŞ ile Hurras ed Din arasında anlaşmaya varıldı.

Anlaşma kapsamında bölgede çatışmaların durdurulacağı, yine bölgede Hurras ed Din’e ait askeri merkezlerin kapatılacağı ve tüm anlaşmazlıkları çözmek üzere Türkistan İslam Partisi’nden temsilcilerin liderliğinde bağımsız bir mahkeme kurulacağı belirtildi.

Anlaşma sonrası çatışmaların azaldığı rapor edilirken, iki tarafın uzlaşamaması halinde gerilimin yeniden tırmanabileceği dile getiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir