Kategoriler
Ortadoğu

İdlib’de yeni bir grup: ‘Öncü Mücahid Örgütü’

İdlib’de ismi ilk kez duyulan bir grup, sosyal medya ağları üzerinden dolaşıma soktuğu bir mesajda, bugün (10 Şubat) Türk Silahlı Kuvvetleri’ni hedef alan saldırının sorumluluğunu üstlendi.

“Tanzim et-Talia el-Mucahide” (Öncü Mücahid Örgütü) tarafından yapılan açıklamada İdlib kırsalındaki M4 karayolunda devriye görevi icra eden TSK konvoyunun hedef alındığı öne sürüldü. Grubun açıklamasında detaylı bir konum bilgisi paylaşılmazken, Suriye’den haber aktarımı yapan bazı kaynaklar TSK konvoyunun Eriha beldesi yakınlarında daha önceden yola yerleştirilmiş el yapımı patlayıcı düzeneğiyle hedef alındığını belirtiyor.

Grubun logosu

Grubun saldırı anına dair dolaşıma soktuğu görüntülerde, TSK zırhlısının geçişi esnasında bir patlamanın yaşandığı görülüyor. Patlama sonucu oluşan hasar ve zayiatla ilgili ise herhangi bir resmi bilgi bulunmuyor.

Grubun servis ettiği görüntü 1
Grubun servis ettiği görüntü 2
Grup tarafından paylaşılan mesaj

Grup tarafından paylaşılan mesajda şu ifadeler yer alıyor:

“Onlarla savaşın ki, Allah onlara sizin ellerinizle azap etsin, onları rezil etsin, onlara karşı size yardım etsin, mü’min topluluğun gönüllerini ferahlatsın. (Kuran-ı Kerim. Tevbe Suresi 14. ayet) Öncü Mücahit Örgütü’ndeki kardeşleriniz, Allah’ın fazileti ve yardımıyla, M4 otoyolunda düşman Ruslarla birlikte ortak devriye girişiminde bulunan laik Türk ordusuna ait bir askeri aracı hedef almıştır.

Ve onlara diyoruz ki: Şam toprakları size karşı baş kaldırmıştır ey Allah’ın düşmanları. Şam topraklarında cihat ateşini söndürmeyi hedefleyen projelerinize izin vermeyeceğiz.

Bundan sonra gelecek olanlar daha sert ve acı olacak ey Allah’ın düşmanları.”

Suriye’de bundan önce ortaya çıkan farklı gruplardan olan Ensar Ebu Bekir es-Sıddık, bölgedeki Türk askerlerine karşı çok sayıda saldırı düzenlemişti. Aynı şekilde Abdullah bin Uneys Cemaati isimli grup da HTŞ’ye yönelik saldırılar gerçekleştiriyor. Bunlara ek olarak Hattab el Şişani grubu da bölgede bağımsız saldırılar gerçekleştiren yapılardan bir diğeri.

Görünüşe bakılırsa bugünkü açıklamayla birlikte bu gruplara Tanzim et-Talia el-Mucahide isimli bir yenisinin daha eklendiği değerlendirmesini yapmak mümkün.

Grubun isminin bir dönem Suriye’de isminden oldukça sık söz ettiren Tanzim et-Talia el-Mukatile ile benzerlik taşıdığını da eklemek gerekli.

Suriye’de Mervan Hadid ve Adnan Ukla gibi isimler öncülüğünde kurulan “Tanzim et-Talia el-Mukatile” (Savaşçı Öncü) adlı silahlı grup, 1970-1980’li yıllarda adından sıkça söz ettirdi.

Bu yıllarda ülkede Hafız Esed rejimine karşı savaşta önemli rol oynayan yapıya, ülkedeki Müslüman Kardeşler teşkilatının siyasi ve askeri yapılanmasından memnuniyetsizlik duyan İslamcı isimler de katılmıştı. Ebu Musab es Suri de bu grubun önemli isimleri arasındaydı.

Savaşçı Öncü örgütü, bu yıllarda rejimin saldırılarıyla, özellikle 1982 Hama Katliamı sonrasında toparlanamadı. Mervan Hadid’in 1976 yılında rejim tarafından öldürülmesi, Adnan Ukla’nın da 1982 yılında yakalanması (bazı kaynaklara göre öldürülmesi) grubu büyük ölçüde sona erdirdi. 1982 yılı ve sonrasında Savaşçı Öncü mensuplarının çoğu ya öldürüldü veya tutuklandı. Hayatta kalanlar ise başka yapılanmalara katıldı. Bunlardan Ebu Musab, kendi hareket anlayışını inşa etmek üzere ülke dışında çalışmalarına devam edecekti.

“İdlib’de yeni bir grup: ‘Öncü Mücahid Örgütü’” için 0 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir