Kategoriler
Harita Ortadoğu

İdlid’de son durum

Suriye’nin kuzeyindeki İdlib ili ve etrafındaki son duruma dair harita çalışması.

Türkiye’nin kuşatma altındaki gözlem noktalarını muhaliflerin kontrolündeki İdlib’e tahliye etmesinin ardından bölgeye yönelik askeri sevkiyatlar da aralıksız olarak devam ediyor.

Son olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Hama’nın kuzeybatısındaki Kasyun köyünde inşasına başladığı askeri üsle birlikte muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde konuşlandırdığı askeri merkezlerin sayısı 64’e ulaşmış oldu.

TSK bir yandan askeri üslerin sayısını artırıp, diğer yandan bu üslerin tahkimini de sürdürürken diğer yandan da Rusya ile ortak devriyelerin icra edildiği İdlib’in güneyindeki M4 karayolunun güvenliğini sağlamaya yönelik adımlar arıyor. Bu bağlamda ilk olarak yol üzerinde belli güzergahlara desteklenen muhaliflerin istihdam edileceği nöbet kulübeleri yerleştirilirken, son dönemde ise yine belli güzergahlara kamera sistemleri montajı yapıldı.

Ek olarak, TSK unsurları ile Rus askeri polis güçleri arasında kısa bir süre önce M4 karayolunda ortak devriyelerin güvenliğini sağlama konusunda ortak bir tatbikat gerçekleştirildi. Bu da Rusya’nın geçtiğimiz dönem tek taraflı olarak çekildiği M4 devriyelerinin yeniden başlayabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Yüksek çözünürlük için haritaya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir