Kategoriler
Diğer Ortadoğu

Irak’taki IŞİD saldırıları (2020)

IŞİD’e bağlı propaganda kaynakları, 2021’in 9 Ocak günü, örgütün 2020 yılı içinde Irak’ta gerçekleştirdiği saldırılara dair rakamları yayınladı.

Amak Ajansı logosuyla servis edilen rakamlarda, IŞİD’in Irak genelinde, Kürt Bölgesel Yönetimi güçleri de dahil olmak üzere gerçekleştirdiği saldırılara ait rakamlar yer alıyor.

“İslam Devleti Savaşçılarının 2020 yılında Irak’taki Saldırıları” başlığını taşıyan infografikte yer alan rakamlara göre IŞİD, IŞİD, 2020 yılında Irak genelinde 1422 saldırı gerçekleştirdi.

Örgütün rakamlarına göre bu saldırılardan 499’u Diyala’da, 335’i Salahaddin’de 235’i Kerkük’te, 204’ü Anbar’da, 83’ü Bağdat’ta, 49’u Babil’de, 17’si Ninova’da gerçekleştirildi.

Rakamlara göre, saldırıların 485’i el yapımı patlayıcıyla, 252’si doğrudan çatışmayla, 94’ü suikastla, 334’ü keskin nişancı ateşiyle 257’si ise ağır silah ve diğer saldırı şekilleriyle gerçekleştirildi.

559 askeri aracın saldırılar sonucu imha olduğu ve zarar gördüğü öne sürülen rakamlara göre, 2020 yılı içinde düzenlenen 1422 saldırıda Bağdat hükümeti güvenlik güçleri, İran destekli Şii Haşdi Şabi milisleri ve Peşmerge güçlerinden 2748 kişi öldü ve yaralandı.

Ölü ve yaralı sayılarının vilayetler bazındaki dağılımına göreyse, Diyala’da 724, Salahaddin’de 643, Anbar’da 567, Kerkük’te 474, Bağdat’ta 210, Babil’de 104, Ninova’da 26 güvenlik personeli saldırılardan etkilendi.

Örgütün yayınladığı inforgrafik

Son dönemde IŞİD’in Irak ve Suriye’deki saldırılarındaki artış göze çarpar bir duruma geldi. Özellikle Irak’ta daha da artış gösterme eğiliminde olan saldırılara karşı Bağdat hükümeti güçleri, ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyonla koordineli bir şekilde birçok farklı noktada IŞİD’e karşı operasyonlar gerçekleştirdi.

Suriye’de ise durum daha çok IŞİD’in lehine gibi görünüyor. Bir önceki yazıda Suriye çöllerinde artan IŞİD saldırılarından bahsetmiştim. Bu saldırıların rejim güçleri için sürdürülebilir olmadığını özellikle eklemek gerekli. Çünkü Suriye’deki Beşar Esed rejimi ve müttefikleri, güneydeki suikastlarda yaşanan artışın yanında, bir de doğu çöllerinde IŞİD’in başta el yapımı patlayıcılarla düzenlenenler olmak üzere yeni saldırı dalgasıyla karşı karşıya. Tabi ki Suriye’de gerçekleştirilen saldırıların Irak’tan bağımsız olduğu, keza Irak’ta gerçekleştirilenlerin de Suriye’den bağımsız değerlendirilmesi düşünülemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir