Kategoriler
Diğer

IŞİD Türkiye yapılanması liderinin yakalandığı açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün (1 Eylül Salı) yaptığı açıklamada, IŞİD Türkiye yapılanmasının liderinin yakalandığını ifade etti. Açıklama, yurt içinde olduğu gibi bölgesel ve küresel gündemde de yankı buldu.

Soylu tarafından dün yapılan son dakika açıklamasıyla duyurulan haberin ayrıntıları, kısa bir süre sonra yine Soylu tarafından açıklandı. Soylu’nun yaptığı açıklamalarda, IŞİD’in Türkiye yapılanmasının lideri olduğu öne sürülen ismin yakalanmasına dair şu ayrıntılara yer verildi:

“IŞİD Türkiye yapılanması lideri yakalandı”

  • Yakalanan kişinin adının Mahmut Özden olduğu, kendisiyle bağlantılı isimlerin de yakalandığı, çok sayıda dijital materyalin ele geçirildiği ifade edildi. Özden, daha önce IŞİD mensubu ve IŞİD’in Adana lideri olduğu iddialarıyla 21 Eylül 2017, 10 Temmuz 2018 ve 12 Temmuz 2019’da gözaltına alınmış, ancak daha sonra her seferinde serbest bırakılmıştı.
Özden’e ait olduğu ifade edilen ve Türk medyası tarafından servis edilen bir fotoğraf (1 Eylül 2020)
Özden’e ait olduğu ifade edilen ve Türk medyası tarafından servis edilen bir fotoğraf-2 (1 Eylül 2020)

  • Özden’in, geçtiğimiz hafta İstanbul’da yakalanan, IŞİD üyesi olduğu ve eylem hazırlığında olduğu öne sürülen H.S.’nin itirafları sonrası yakalandığı ifade edildi.
  • Soylu, Özden’in Irak ve Suriye üzerinden talimat aldığını, Türkiye’de ses getirecek eylemler düzenleme, devlet adamlarını kaçırarak Suriye’ye götürme gibi planlar yaptığını söyledi.

Soylu’nun ‘Ayasofya’ açıklaması

  • İçişleri Bakanı Soylu tarafından yapılan açıklamada,  “İstanbul’da Ayasofya Camii’ne ve birtakım ekonomik yerlere, aynı zamanda birtakım derneklere yönelik, yani Türkiye’nin içini karıştırabilecek yerlerle ilgili DEAŞ terör örgütü uzun zamandır, neredeyse bir-bir buçuk aydır sürekli olarak kendi içinde bir hazırlık yapıyordu.” ifadeleri yer aldı. 

IŞİD’in Türkiye yapılanması liderliğini yaptığı iddiasıyla tutuklanan Mahmut Özden’e dair soruşturmanın sürdüğü belirtiliyor. IŞİD’in Türkiye yapılanması ve Özden hakkındaki iddialar, henüz İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamalarla sınırlı durumda.

Söz konusu gelişme, bölge ve dünya gündeminde de yakından takip edilirken, soruşturmanın nasıl genişleyeceği merak ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir