Kategoriler
Diğer Ortadoğu

Kuzey Irak’ta 13 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği ‘Gara Operasyonu’

Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesine icra edilen Pençe Kartal-2 Harekatı esnasında 13 Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi sonrasında farklı spekülasyonlar başladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yaptığı açıklamada, Gara bölgesindeki askeri operasyonda 13 Türk vatandaşının cansız bedenine ulaşıldığı ifade edildi.

Akar konuyla ilgili olarak, “Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde faaliyetlerimiz devam ederken, yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır. Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omuzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir.” ifadelerini kullanmıştır.

Akar ayrıca konuyla ilgili olarak, “Keşke 13 vatandaşımızı oradan sağ salim çıkarabilseydik. Ancak alçaklar, caniler, bu silahsız masumları yaptıkları katliamla şehit ettiler.” ifadelerini de kullandı.

Bu açıklamalardan yola çıkarak, Gara bölgesindeki askeri operasyonunun amacının, uzun zamandır PKK’nın alıkoyduğu Türk vatandaşlarını kurtarmaya yönelik gerçekleştirilmiş olabileceği mümkün. PKK tarafından alıkonulan bu vatandaşların bazıları 2015 yılından bu yana örgütün elinde.

“Operasyonda 3 asker hayatını kaybetti”

Bakan Akar, operasyona katılan üç askerin hayatını kaybettiğini, “Kara operasyonunun başlangıcında 3 kahraman personelimiz şehit olmuş, 3 personelimiz de yaralanmıştır.” sözleriyle ifade etti.

“50 PKK’lı etkisiz hale getirildi”

Akar harekatta 50 PKK’lının ise etkisiz hale getirildiğini dile getirdi: “Harekat boyunca 3’ü sözde üst düzey yönetici olmak üzere 48 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir. Böylece bilinen toplam 50 terörist etkisiz hale getirilmiştir.”

Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, hedef mağaranın krokisini basın mensuplarıyla paylaştı
Rehinelerin ölü olarak bulunduğu mağaranın krokisi (yakından)

PKK: Rehineler Türkiye’nin hava saldırısı sonucu öldü

PKK’ya yakınlığıyla bilinen ‘Fırat Haber Ajansı’ (ANF) bugün yayınladığı PKK açıklamasında, mağarada rehin tutulan kişilerin Türkiye’nin hava saldırıları sonucu hayatını kaybettiğini öne sürdü.

Malatya Valisi Aydın Baruş ise PKK’nın ortaya attığı bu iddianın doğruyu yansıtmadığını şu sözlerle ifade etti: “Yalanca ve alçakça bir provokasyon”

PKK kaynakları tarafından daha önce de yapılan açıklamalarda, alıkonulan Türk vatandaşlarının asker, polis ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensupları oldukları iddia edilmiş, rehinelerin isimleri kamuoyuyla paylaşılmıştı. Öte yandan PKK kaynakları, Türkiye’nin rehineleri kurtarmak için kendileriyle pazarlık yapmak yerine, yerlerini tespit etmek için çalışmalar yürüttüğünü belirtmişti.

PKK’nın askeri kanadı HPG tarafından yapılan açıklamadaysa, “Üç gün boyunca gelişen ağır bombardımanlar, kamp dışında ve içinde gelişen yoğun çatışmalar elimizde esir olarak bulunan MİT mensubu, asker ve polislerin bir kısmının yaşamını yitirmesine yol açmıştır. Bu kampa yapılacak bu kadar saldırı sonucunda hiç kimsenin oradan sağ olarak kurtulamayacağı gerçeği en sıradan askeri bilgiye sahip bir kişi tarafından dahi bilinebilecek bir husus olmasına rağmen, bu kampa dönük yapılan saldırı hiçbir biçimde onların kurtarılmasına dönük olmayıp tamamen imha edilmeleri amaçlanarak yapılmıştır” ifadeleri yer aldı.

PKK’nın 13 rehineye karşı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden ne tür taleplerde bulunduğu ise bilinmiyor.

Gara operasyonunda hayatını kaybeden Türk vatandaşları kim?

Malatya Valisi Aydın Baruş, gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Gara’da hayatını kaybeden 13 vatandaştan 10’una ait kimlik bilgilerini paylaştı. (Öldürülen 13 kişinin cenazeleri Malatya’ya getirilmişti)

Gara’da hayatını kaybeden vatandaşların kimlik bilgileri:

– 13 Ağustos’ta Diyarbakır Bingöl karayolunda alıkonulan Uzman Çavuş Hüseyin Sarı.

– 28 Temmuz 2015’te alıkonulan Urfa İl Emniyette görevli polis memuru Sedat Yabalak.

– 18 Eylül’de Tunceli Erzincan yolunda alıkonulan Astsubay Çavuş Semih Özbey.

– 2 Ekim 2015 tarihinde Ağrı’daki birliğine katılmak için yola çıkan er ve Tunceli Pülümür karayolunda alıkonulan Osmaniye nüfusuna kayıtlı tankçı er Adil Kabaklı.

– 24 Temmuz 2016’da Lice’de alıkonulan Mardin nüfusuna kayıtlı İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Vedat Kaya.

– 15 Ağustos 2015 tarihinde Diyarbakır karayolunda alıkonulan Jandarma Er Süleyman Sungur.

– 21 Eylül 2016’da Hakkari’de alıkonulan Uzman Erbaş Mevlüt Kahveci.

– 2 Ekim 2015’te Tunceli’de alıkonulan topçu er Müslim Altıntaş.

– Adıyaman nüfusuna kayıtlı Aydın Köse.

– Samsun nüfusuna kayıtlı Muhammet Salih Kanca.

Gara bölgesindeki mağarada ele geçirilen silah, mühimmat ve diğer askeri eşyalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir