Kategoriler
Afrika Diğer

Mali’de Fransız askerlerine saldırıları El Kaide üstlendi

El Kaide’nin Mali merkezli Batı Afrika yapılanması ‘Cemaat Nusret el İslam vel Muslimin’ (CNİM) grubu, son bir hafta içinde Mali’nin farklı bölgelerinde Fransız ordu güçlerine karşı gerçekleştirilen bombalı saldırıların sorumluluğunu üstlendi.

Örgütün sosyal medya ağları üzerinden dolaşıma soktuğu açıklamalarda, 3 Ocak’ta Nijer’de meydana gelen ve 100’e yakın kişinin öldüğü saldırılara da değinilmiş.

İlk olarak 28 Aralık tarihinde Mali’nin orta kesimindeki Mopti bölgesinde meydana gelen saldırıda 3 Fransız özel kuvvet personeli ölmüştü.

Bu saldırıdan kısa bir süre sonra, 2 Ocak 2021’de Mali’nin doğusunda, Nijer sınırı yakınındaki Menaka bölgesinde düzenlenen saldırıda da 2 Fransız özel kuvvet personeli ölmüş, 1’i de yaralanmıştı.

Daha önceden yola döşenen el yapımı patlayıcılarla gerçekleştirilen her iki saldırıyı da CNİM yayınladığı son açıklamayla üstlendi.Grup tarafından yayınlanan dört sayfalık açıklamada, 28 Aralık 2020 ve 2 Ocak 2021 tarihlerinde Fransız askerlerine yönelik saldırıların sorumluluğu üstlenilmiş.

– Açıklamada Mali’deki merkezi yönetimin sadece görüntüden ibaret bir yönetim olduğu ifade edilmiş.

– Fransa halkında, Mali’den çekilmeleri için hükümetlerine baskı yapma daveti yapılmış.

– Nijer-Mali sınırı yakınlarındaki Tchombangou ve Zaroumdareye köylerine birkaç gün önce düzenlenen ve en az 100 kişinin öldüğü silahlı saldırı ile bir ilgilerinin olmadığı ifade edilmiş ve saldırı kınanmış.

Saldırıda ölen Müslümanlar için başsağlığı temennilerinde bulunulmuş. Devamında, saldırının faillerinin kim olabileceği ile ilgili kısımda ise Fransız güçleri ve yerel milisler doğrudan ifade edilmiş. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bölge uzmanı Wassim Nasr, açıklamayı yorumlarken, El Kaide’nin Nijer’deki saldırının failleriyle ilgili olarak IŞİD’i ima ettiğini ifade ediyor. Ancak açıklamada IŞİD ile ilgili herhangi bir kelime geçmediğini de eklemek gerekli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir