Kategoriler
Diğer Ortadoğu

DAEŞ’in Son Musul Filminin Analizi

DAEŞ geçtiğimiz günlerde Musul ile ilgili yeni bir propaganda filmi yayınladı. Film, Musul Operasyonu’nun başladığı tarihten itibaren örgütün servis ettiği üçüncü uzun propaganda filmi.

Filmde DAEŞ’in kullandığı ve geliştirdiği silahlar ile şehir savaşını nasıl daha sofistike hale getirdiği görülüyor. DAEŞ, bilindik, sıradan gerilla savaşı taktiklerinin yanısıra kendi geliştirdiği bir takım silahlar ile savaşı başka bir boyuta doğru çekiyor.

Özellikle düzenli olarak nitelendirebileceğimiz (emir-komuta içerisinde hareket eden) Irak güçlerinin bu sofistike saldırılar karşısında oldukça fazla kayıp vermesi anlaşılabilir bir durum.

Filmde, diğer filmlerde olduğu gibi bombalı araç saldırılarına ağırlık verilmiş. Ancak arada atlanmaması gereken ayrıntılar da var. Biraz bunlara değinmeye çalışacağım.

Kullanılan bomba yüklü araçlardan bazıları

1

2

3

DAEŞ’in 2014 yılı öncesinde de bombalı araçlar konusunda oldukça fazla tecrübesi vardı. Bu tecrübe Ebu Musab Zerkavi dönemine kadar dayanmakta. O zamanlarda Irak içerisinde oldukça fazla sayıda bomba yüklü araç saldırısı gerçekleştiren bu yapılanma, şimdilerde bomba yüklü araç konusunda daha da fazla uzmanlaşmış görünüyor. Şu yazımda bombalı araçlar ile ilgili bilgiler vermiştim. Dileyen okuyabilir.

DAEŞ’in Musul’da düzenlediği bombalı araç saldırılarınını planlanışı ve hedef tesbitinde dronelar önemli yer tutuyor. Çoğu bombalı araç saldırısının istenilen amaca ulaştığını söylemek zor. Ancak aşağıdaki bombalı araç saldırısının gerçekten amacına ulaştığı söylenebilir.

5

6-1

Yukarıdaki resimlerde Irak güçlerinin bölgede konuşlandığı tesbit edilmiş ve DAEŞ’in elindeki imkanlar ile oraya gerçekleştirilebilecek en etkili saldırı şekli tercih edilmiştir.

Saldırı büyük ölçüde başarıya ulaşmış gibi görünüyor. Buradaki saldırının sonucunu değerlendirirken sadece ölüp yaralanan askerler olarak olaya bakılmamalı. Saldırıdan canlı kurtulmayı başaran askerlerin de saha verimliliğinin büyük ölçüde düşeceği unutulmamalıdır.

Saldırı anının videosu:

https://twitter.com/hldabdurrahman/status/843169349531852800

Irak güçlerinin bombalı araçlar konusunda çok zayıf tedbirler aldığını, her seferinde bu araçlardan kurtulmak için en ilkel yöntemler ile savunma yaptıklarını hatırlatmak gerekli.

Burada ise, DAEŞ’in 73 mm SPG-9 Geri tepmesi topunu (GTT) birkaç ekleme ile daha kullanışlı, daha sofistike bir hale getirdiği görülüyor. Normalde tek namlulu olan top, bir tezgah üzerine çift namlu olarak monte edilmiş.

spg1spg2spg3spg4spg5

SPG-9 topunun kullanımı ve yapılan atış ile ilgili aşağıdaki videoya bakabilirsiniz.

https://twitter.com/hldabdurrahman/status/843173678368067586

Propaganda filminin ilerleyen dakikalarında ABD’nin Musul Operasyonu’nda sıkça kullandığı B-52 stratejik bombardıman uçağı da görüntülenmiş. Sahada oldukça etkili olan B-52’lerin Musul Operasyonu için ABD tarafından Katar’a konuşlandırıldığı biliniyor.

b-52

Musul Operasyonu’nun başında beri bölgede fosfor mühimmatı kullanıldığı dile getiriliyor. DAEŞ propaganda kanalı da bunu açık bir şekilde görüntülemiş. Musul’da kullanılan fosfor mühimmatı ile ilgili bu habere göz atabilirsiniz.

fosfor1fosfor2fosfor3fosfor4

B-52 ve Musul’da fosfor kullanımı ile ilgili video

https://twitter.com/hldabdurrahman/status/843179488645201920

Aşağıdaki görüntülerde ise 2014 öncesi dönemde Irak’ta defalarca uygulanmış bir saldırı şeklini görüyoruz. DAEŞ savaşçılarından birisi EYP’yi Irak güçlerine ait Abrams tankının üzerine yerleştiriyor ve patlatıyor.

Tanka yerleştirdiği EYP’yi patlattıktan sonra ilerlemeye devam eden DAEŞ’linin Humvee’nin yanına geldiğinde kendisini patlattığı görülmekte.

yengamis1yengamis2

 

yengamis3

Gerçekleştirilen saldırının videosu:

https://twitter.com/hldabdurrahman/status/843413915866423297

Propaganda filminin devamında iki bomba yüklü araçla düzenlenen bir saldırı var. Klişeleşmiş bir yöntemle bombalı araçlardan ilki kapıyı açıyor, diğeri de ana hedefe doğru ilerliyor:

muf1muf2muf3muf4muh5

Saldırının videosu için:

https://twitter.com/hldabdurrahman/status/844199886476185600

DAEŞ’in daha önceleri de kullandığı, Musul Operasyonu ile görsellerinin paylaşıldığı drone saldırına bu propaganda filminde de yer verilmiş. DAEŞ’in sivil drone lara el yapımı bir mekanizma ekleyerek ve genelde 40mm bombaatar mühimmatı kullanarak düzenlediği bu saldırılar oldukça fazla ses getirmişti. DAEŞ bu saldırıları Irak ve Suriye’de sıkça düzenlemeye devam ediyor. DAEŞ droneların sadece saldırı amaçlı değil, gözetleme ve ilan dağıtmak için de kullanmakta.

drone1drone2drone3drone4drone5

Saldırıları videosu

https://twitter.com/hldabdurrahman/status/844534075226509312

Filmin sonlarına doğru DAEŞ savaşcılarınn Musul’da gerçekleştirdiği keskin nişancı saldırılarına da yer verilmiş. Saldırıların gece gerçekleştirildiği ve standart “gerilla keskin nişancı tüfekleri” olarak isimlendirebileceğimiz silahların kullanılmıyor olduğunu da ekleyelim.

Atışlar daha gelişmiş keskin nişancı tüfekleri ve termal dürbünler ile gerçekleştiriliyor.

sniper1sniper2sniper3sniper4

Saldırıların videosu

https://twitter.com/hldabdurrahman/status/844856457476554753

Sonuçlar

DAEŞ’in düzenlediği saldırılarda, bilinen gerilla taktiklerini daha sofistike bir hale getirdiği görülüyor. Musul’un alınmasından sonra bu değişiklikleri bariz bir şekilde sahada kullanmaya başlayan DAEŞ, Musul sonrasında da bu sofistike gerilla sistemlerinden faydalanmaya devam edecektir.

DAEŞ’in en fazla tecrübeli olduğu saldırı şekli olan bombalı araç ve el yapımı patlayıcılar (EYP) konusunda da büyük bir ilerleme sağladığını söylemek mümkün. Yine aynı şekilde bu saldırı şekilleri de zamanın ve eldeki imkanların değerlendirilmesi sonucu daha da geliştirilmiş durumda. Öyle ki, DAEŞ’in düzenlediği tüm bombalı saldırılarda ‘daha az patlayıcı ile daha fazla hasar’ verilmeye çalışıldığı açık bir şekilde görülüyor.

DAEŞ, elde ettiği tüm bu tecrübeleri Musul sonrasında da kullanacaktır. Özellikle Musul Operasyonu’nun sonlarına doğru yaklaştığımız şu günlerde, DAEŞ’in özelikle Irak’ın güneyindeki şehirlerde 2014 öncesi gibi bir yapılanmaya gittiği aşikar. Ancak, bu yapılanma 2014 öncesinden daha tehlikeli olacak.

Uzunca süredir DAEŞ’in Bağdat ve çevresinde düzenlediği bombalı araç, park halindeki bombalı araç ve EYP saldırıları yapılanmanın hareket planının nasıl şekilleneceği konusunda ipuçları vermekteydi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir