Kategoriler
Afrika Diğer

Nijerya’da Boko Haram-IŞİD çatışması

El Kaide’ye yakınlığıyla bilinen “Sebat Ajansı” tarafından servis edilen haftalık haber yayınlarından birinde, Nijerya’daki IŞİD yapılanması ile ‘Boko Haram’ arasında çatışmaların yaşandığı ifade edildi.

Sebat Ajansı’nın 17. sayısında yer alan ve yerel kaynaklara dayandırılan haberde, geçtiğimiz günlerde ‘Boko Haram’ ile IŞİD arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ve en az 40 “Haricinin”Sebat Ajansı’nın ifadesi bu çatışmalarda öldüğü belirtiliyor.

Aktarılan bilgilere göre, Nijerya’daki IŞİD yapılanması, kendilerinden ayrılan ve liderliğini Ebu Bekir Şekau’nun yaptığı ‘Boko Haram’ grubuna yönelik bölgede bir operasyon gerçekleştirdi. IŞİD, bölgedeki bir köye düzenlediği baskında kocalarının ‘Boko Haram’ ile çalıştıklarını öne sürdüğü 13 kadını alıkoydu.

Sebat Ajansı’nın yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, ‘Boko Haram’ ise bu alıkoymaya karşılık olarak IŞİD’in Nijerya ile Nijer sınır hattında bulunan askeri merkez ve eğitim kamplarına baskın düzenledi. İki taraf arasında yaşanan çatışmalardan sonra ‘Boko Haram’ın IŞİD’e bağlı askeri merkezleri ele geçirdiği, ancak kaçırılan kadınları kurtaramadığı aktarılıyor.

Öte yandan ‘Boko Haram’ ile IŞİD arasındaki bu çatışmalarda 6 sivilin de yaşamını yitirdiği bilgisi Sebat Ajansı tarafından aktarılan diğer bilgiler arasında.

Haberin ilgili kısmı

2015 yılında IŞİD’e bağlılık yemini eden ‘Boko Haram’ lideri Ebu Bekir Şekau, 2016 yılında tutarsız davranışları nedeniyle örgüt tarafından azledilmiş ve yerine daha önce ‘Boko Haram’ın sözcülüğünü yapmış olan  Ebu Musab el Barnawi getirilmişti.

Azledilmeyi kabul etmeyen Ebu Bekir Şekau’nun halen bölgede IŞİD yapılanmasına bağlıymış gibi hareket ettiği, örgütün logo ve geleneksel kurgu yöntemlerinin kullanıldığı videolar servis ettiği biliniyor. Afrika’nın en büyük ülkesi olan Nijerya’da 2000’li yılların başından bu yana varlık gösteren Ebu Bekir Şekau liderliğindeki ‘Boko Haram’, IŞİD’in ortaya çıkmasıyla yaşanan ayrışma döneminden sonra eski gücünü kaybetmiş durumda.

Ebu Bekir Şekau’nun azledildiği 2016 yılından sonra bölgedeki IŞİD yapılanmasıyla ‘Boko Haram’ arasında sık sık gerilimli süreçlerin yaşandığı, bunlardan bazılarının belli dönemlerde çatışmalara evrildiği biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir