Kategoriler
Ortadoğu

Şeyh Mervan Hadid Seriyyesi saldırıları

Suriye sahasında ismi ilk kez duyulan “Şeyh Mervan Hadid Seriyyesi” grubu Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir üsse saldırı gerçekleştirdiklerini öne sürdü.

İsmi ilk kez duyulan grubun 14 Mart 2021’de sosyal medya ağlarında dolaşıma soktuğu açıklamasında, İdlib’in kuzeyindeki Ed-Dana beldesi yakınlarında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir üsse güdümlü füzeyle saldırı gerçekleştirildiği öne sürüldü.

Açıklamada, saldırıya dair başka detay veya görüntü paylaşılmadı.

Grubun açıklaması

Ayrıca grup tarafından dolaşıma sokulan açıklama taslağının, Yemen’deki El Kaide yapılanması olan Ensaru’ş Şeria yapılanmasının haber servisi yaptığı taslakla ciddi benzerlik taşıdığı göze çarpıyor.

Ensaru’ş Şeria’nın açıklamalarından biri

İdlib sahasında son dönemde Rus ve Türk askeri personellerini hedef alan birden fazla grup ortaya çıktı. Bunların başında, Hurras ed Din, Hattab Şişani Ketibeleri, Ensar Ebu Bekir es-Sıddık Seriyyesi, Abdullah bin Uneys Cemaati ve son olarak da ismi ilk kez duyulan Şeyh Mervan Hadid Seriyyesi bulunuyor.

Bu grupların birbiriyle bağlantılı olma ihtimallerinin yanında, farklı hücre yapılanmaları şeklinde birbirlerinden bağımsız olma ihtimalleri de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir