Kategoriler
Afrika Videolar

Somali’de neler oluyor?

Doğu Afrika’nın kilit öneme sahip ülkesi Somali’de son durum

ABD’nin Somali’deki askerlerini çekmesinin netleşmesinin ardından bu ülke özelinde yaşanan gelişmeler yeniden gündeme geldi.

El Kaide’nin Doğu Afrika yapılanması olan Eş Şebab’ın etkinlik alanını artırdığı ülkede, ABD’nin asker çekmesinin kapsamı tam olarak bilinmiyor. ABD, sahadaki askeri personelini geri çekme kararı alırken, insansız hava araçlarıyla Eş Şebab’a yönelik saldırılarını devam ettirebilir.

Bunun yanında ABD’nin Somali’deki askerlerini çekme kararının Türkiye üzerinde de kaçınılmaz etkileri olacaktır. Bilindiği gibi Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük askeri üssü Somali’de bulunuyor. Ayrıca bu askeri üs Somali topraklarındaki en büyük askeri üs olma özelliğini de taşıyor.

Türkiye bu üslerde Eş Şebab’a karşı operasyonlar gerçekleştiren Mogadişu hükümeti güçlerine destek veriyor. Diğer yandan ABD ordu güçleri de Mogadişu ordu güçlerine verdiği destekle bu ülkedeki varlığını sürdürüyordu. Gerek Türkiye gerekse ABD, Mogadişu hükümetine bağlı özel kuvvetlere sağladıkları askeri destekle sahada Eş Şebab’a karşı etkin operasyonlar gerçekleştiriyor.

ABD’nin Somali’den çekilmesi bir anlamda yukarıda bahsedilen boyut özelinde Türkiye’nin bu ülkedeki askeri varlığının yükünü artıracaktır. Eş Şebab ile sürdürülecek mücadele biçimine göre Türkiye bu ülkedeki askeri varlığının boyutlarını daha da artırma refleksi gösterebilir.

Detayları Halid Abdurrahman YouTube kanalımda değerlendirdim:

Halid Abdurrahman’ın e-posta listesine abone olun:

[jetpack_subscription_form show_subscribers_total=”false” button_on_newline=”false” custom_font_size=”16″ custom_border_radius=”0″ custom_border_weight=”1″ custom_padding=”15″ custom_spacing=”10″ submit_button_classes=”” email_field_classes=”” show_only_email_and_button=”true”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir