Kategoriler
Ortadoğu

Suriye’de TSK üssüne bombalı araç saldırısı

Suriye’deki yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre Hama ili kırsalında, Gab Ovası bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait bir üsse yönelik bombalı araç saldırısı girişiminde bulunuldu.

Sellet ez-Zuhur köyü yakınında dün akşam saatlerinde meydana gelen saldırısı girişiminde, bölgedeki kaynakların aktardığı bilgilere göre, bomba yüklü olduğu belirilen araç TSK üssüne yaklaştığı sırada üssün güvenliği için nöbet tutan muhalifler tarafından fark edildi, aracın fark edilmesinin ardından üssün önündeki nöbet noktalarından ve üsten açılan ateş sonucu araç etkisiz hale getirildi.

Bazı kaynaklar, aracın etkisiz hale getirilmesinden sonra bölgede saldırıyı planlayanlarla TSK üssü arasında çatışmaların yaşandığını da aktarıyor. Bölgeden haber aktarımı yapan bazı kaynaklar akşam saatlerinde şiddetli çatışma seslerine dair telsiz kayıtlarını da servis ederek, sivillere M4 yolunu kullanmamaları çağrısında bulundu.

Saldırı girişiminden kısa bir süre sonra bazı kaynaklar, TSK üssü yakınında etkisiz hale getirilen, saldırganlara ait olduğu belirtilen bir aracın fotoğraflarını paylaştı. Paylaşılan fotoğraflardaki aracın Toyota marka bir pikap olduğu anlaşılıyor.

Yine dikkatli bir şekilde bakıldığında aracın üzerinde kurşun izine benzer boyutta delikler olduğu görülüyor. (Bazı kaynaklar bu fotoğrafların başka bir saldırıya ait olduğunu iddia etmiş olsa da ortada bahsedilen saldırıya dair bir kaynak yok)

Foto: 1
Foto: 2

Fotoğrafı servis eden kaynaklar, bu aracın farkedilip imha edilen bomba yüklü araç olduğunu iddia ediyor olsa da bunun düşük bir ihtimal olduğunu eklemek gerekli. Çünkü bölgeden haber aktarımı yapan birçok yerel kaynak, TSK üssünün bulunduğu Sellet ez-Zuhur köyünden şiddetli bir patlama sesi geldiğini rapor etmişti.

Eğer patlama sesi bomba yüklü aracın hedef alınmak suretiyle infilak etmesiyle oluştuysa burada bir çelişki ortaya çıkıyor. Çünkü fotoğraftaki araç bütünlüğü bozulmayacak bir şekilde yanmış. Yine de doğrulanması durumunda aracın, TSK üssüne saldırı girişiminde bulunan kişi veya kişilerce kullanılıyor olma ihtimali bulunuyor.

Öte yandan bazı kaynaklar, bombalı araç saldırısının başarısız olması sonrasında üsse roket atıldığı, sonrasında bomba yüklü motosikletle yeniden saldırı girişiminde bulunulduğu yönünde iddialar ortaya attı.

Saldırı girişiminden sonra bölgedeki hava trafiğinin de arttığından bahsetmek mümkün. Türkiye’ye ait insansız hava araçları saldırı girişiminden sonra bölgede yoğun uçuşlar gerçekleştirdi. Yine bazı kaynaklar saldırı sonrasında Türkiye’den Suriye’ye helikopter girişi olduğunu da rapor etti, hatta bu helikopterin yaralı asker tahliyesinde bulunduğunu öne sürdü.

Dün akşam saatlerinde saldırı bölgesindeki İHA hareketliliği

Saldırı girişiminin bilinen sonuçları

Hama kırsalındaki Sellet ez-Zuhur köyü yakınındaki TSK üssüne yönelik bombalı araç saldırısı girişimi sonucu, bombalı aracı kullanan kişinin öldüğü biliniyor. Nitekim üsse yönelik saldırıyı kutlayan bazı hesapların paylaştığı bilgiler bunu doğruluyor. Saldırıyı gerçekleştiren grubun farklı boyutta zayiat verdiği yönündeki bilgiler ise netlik kazanmış değil.

Sosyal medya ağlarında paylaşılan bazı fotoğraflarda TSK üssünün güvenliğini sağlayan “Feylak eş-Şam” grubuna bağlı oldukları belirtilen muhaliflerin öldüğü ve yaralandığı ifade ediliyor, hatta görüntüler paylaşılıyor olsa da, bu bilgilerin ne kadar güvenilir olduğu konusu, yapılacak daha detaylı bir tahkikatın sonucu ortaya çıkacaktır.

Diğer yandan Rus RT ajansının Suriye’deki yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, TSK üssüne yönelik saldırı girişiminde “Feylak eş-Şam” grubundan bir kişi öldü, aralarında Türk askerlerinin de bulunduğu birkaç kişi yaralandı. Nitekim Suriye’ye giriş yapan TSK helikopteri haberinin doğrulanması, saldırı girişiminde Türk askerlerinin yaralandığı yönündeki iddiaları da güçlendirecektir.

Bu değerlendirmenin hazırlandığı 29 Ağustos tarihinde saldırı girişimiyle ilgili Türkiye Milli Savunma Bakanlığı tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığını da eklemek gerekli.

Öte yandan Suriye’den haber aktarımı yapan “Step News” isimli yerel ajansın kendi muhabirlerine dayandırdığı bilgilere göre, “saldırı girişiminden sonra TSK üssünden açılan ateş sonucu M4 yolunu kullanmakta olan bazı siviller yaralandı.”

Saldırıyı kimin gerçekleştirmiş olabileceği ihtimali değerlendirildiğinde, tek bir isim öne çıkıyor. O da geçtiğimiz günlerde Türkiye ile Rusya’nın M4 karayolundaki ortak devriyelerini hedef alarak isminden sıkça söz ettiren “Hattab el Şişani Ketibeleri” grubu. Mezkur yapılanma henüz saldırıyla ilgili herhangi bir açıklama yayınlamamış olsa da, grup ile bağlantısı olduğu değerlendirilen bazı hesapların saldırı girişimiyle ilgili bilgi akışını sağlaması ve saldırıya dair övücü ifadeler kullanmaları dikkat çekiyor.

Ancak tüm bunlarla birlikte, özellikle saldırının gece vakitlerinde gerçekleşmiş olması nedeniyle sahadan gerçekleşen haber aktarımı konusunda aksamalar yaşandığını da eklemek gerekli. Bunun paralelinde hedef alınan noktanın TSK’ya ait bir askeri üs olması nedeniyle bazı haberlere karartma uygulanması da ihtimal dahilinde.

Sonuç olarak, bu saldırı girişimine dair daha detaylı bilgiler ilerleyen günlerde ortaya çıkmaya devam edecektir. Ancak şunu net bir şekilde ifade etmek gerekiyor ki, son saldırılarla birlikte İdlib sahasında farklı bir boyuta geçiliyor.

Bu yeni dönemde TSK, Suriye’nin kuzeyindeki varlığını devam ettiğirdiği müddetçe kendi güvenliğini sağlamak amacıyla bugüne kadarki defansif pozisyonundan daha ofansif bir askeri stratejiye geçebilir. Bunu yaparken de istihbarat çalışmalarının yanında sadece kara usurlarını değil, insansız hava araçları başta olmak üzere hava araçlarını da bölgede eskisine nispeten daha aktif bir şekilde kullanacaktır.

“Suriye’de TSK üssüne bombalı araç saldırısı” için 0 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir