Kategoriler
Asya

Taliban, Afganistan’daki El Kaide varlığını reddetti

Afganistan’daki El Kaide varlığına yönelik ABD tarafından ortaya atılan iddialara hareketin askeri sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından cevap verildi.

El Kaide’nin bu ülkedeki varlığının tamamen reddedildiği açıklama, ABD Hazine Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni bir raporda geçen, “El Kaide’nin Afganistan’daki varlığını sürdürdüğü ve daha da güçlendiği” ifadeleri üzerine yapıldı.

Taliban’ın askeri sözcüsü olarak ön plana çıkan Zebihullah Mücahid tarafından İngilizce olarak da servis edilen açıklamada, ABD’nin bu iddialarının “Afganistan’da savaşı devam ettirme amacı taşıdığı” belirtiliyor.

Açıklamanın metni şu şekilde:

“ABD Hazine Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni bir rapor, El Kaide organizasyonunun Afganistan’daki varlığını sürdürdüğünü ve güç kazandığını belirtmektedir.

Bu raporu şiddetle reddediyoruz. Söz konusu rapor, yalan bilgiler üzerine kurulu ve taraflı, savaş çığırtkanı taraflarca oluşturulmuş bir rapordur.

2001 yılında Afganistan’da geniş kapsamlı bir savaş patlak verdiğinde ve daha sonradan Arap dünyasında ayaklanmalar yaşandığında, daha önceden Afganistan’a sığınmış olan El Kaide üyeleri ve diğer yabancı kişiler kendi anavatanlarına dönmüşlerdir.

Halihazırda, Afganistan’da bulunan bir El Kaide mensubu yoktur ve herhangi bir yabancı ülke vatandaşının Afganistan’da yaşaması için bir neden de kalmış değildir.

Maalesef, kötücül gayeleri ve şahsi çıkarları sebebiyle bazı çevreler, Afgan halkına dayatılan bu savaşın uzamasını istemektedir. Bunlar insanların aklını ifsad etmeyi ve propagandalarla dayanaksız korkular oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu kişiler kendilerine savaş çığırtkanı şahısları ve grupları kaynak almaktadır ve edindikleri bilgileri diğer departmanlara böylece iletmektedir.

Biz, Doha Anlaşması’nın tatbikini devam eden soruna en mantıklı çözüm olarak görüyoruz ve bunun hem Amerikan hem de Afgan halkının çıkarına olduğunu düşünüyoruz.

İslam Emirliği bir kez daha ilan ediyor ki Doha Anlaşması’nın tüm hükümlerine bağlıdır, kimsenin Afganistan topraklarından Birleşik Devletler ve müttefiklerinin güvenliğine tehdit teşkil etmesine izin vermeyecektir ve burada üsler inşa etmelerine de müsade etmeyecektir.

İslam Emirliği belirtir ki tüm ilgili taraflar Doha Anlaşması’na ve burada belirtilen sorumluluklarına bağlı kalmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir