Kategoriler
Ortadoğu

BM’nin yakalandığını açıkladığı Yemen El Kaidesi lideri Batarfi video yayınladı

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler (BM) raporuna dayandırılan bilgiye göre aylar önce yakalandığı iddia edilen Yemen El Kaidesi lideri Halid Batarfi’nin yeni bir videosu yayınlandı.

El Kaide’nin Yemen yapılanması “Al Malahem Media” tarafından yayınlanan videoda Batarfi, ABD’de 6 Ocak 2020’de gerçekleştirilen Kongre Baskını dahil olmak üzere bazı güncel konulardan bahsediyor. Batarfi’nin Ekim 2020’de Yemen’in doğusundaki bir operasyonda yakalandığı iddia edilmişti.

Halid Batarfi (solda) ve Hubeyb Sudani

BM tarafından yayınlanan bir raporda Yemen’deki El Kaide yapılanması olan Ensaru’ş Şeria’nın lideri olan Halid Batarfi’nin ülkenin doğusundaki Mahra vilayetinde 2020 yılının Ekim ayında düzenlenen bir operasyonda yakalandığı öne sürülmüştü.

Halid Batarfi’nin Kongre Baskını’ndan bahsettiği anlar

Batarfi’nin son videosunda 6 Ocak’da gerçekleşen ABD’deki Kongre Baskını’na dair açıklamalarda bulunması, Yemen El Kaidesi liderinin 5 ay önce yakalandığı yönündeki iddiaların da bir anlamda çürümesine neden oldu.

Halid Batarfi’nin konuştuğu video, El Kaide’nin kurucusu Usame bin Ladin’in konuşması, Doğu Afrika, Afganistan, Suriye, Arap Yarımadası gibi bölgelerden çatışma görüntüleriyle sona eriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir