Kategoriler
Diğer Ortadoğu

33’üncü Gününde Musul Operasyonu | Haşd el Şabi’nin Telafer Saldırısı

cxiwubvwgaajaxi

33’üncü gününde şehrin doğusundaki çatışmalar devam ediyor. Irak güçleri, Kokcali mahallesi etrafında daha önce kontrol altına aldığı birkaç mahalleden çıkmak zorunda kaldı. Ancak bu mahallelerde halen yer yer çatışmalar devam ediyor.

DAEŞ’in düzenlediği bombalı araç saldırıları ve ani baskınlar, Irak güçlerinin şehrin doğusunda çok fazla kayıp vermesine yol açtı. Irak güçleri doğu mahallelerini kontrol altına almak için daha yoğun hava desteği ile yeni taktikler deneyebilir.

Irak güçlerinin şehrin doğusuna sürekli zırhlı araç ve personel sevkiyatı da söz konusu.

Çatışmalar daha önceki günlerde olduğu gibi bugün de kuzeydoğu, doğu ve güneydoğu cephelerinde yoğunlaşıyor/devam ediyor.

Telafer:

Musul Operasyonu’nun önemli cephelerinden olan batı cephesinden (Telafer) bahsedecek olursak, Haşd el Şabi milisleri geçtiğimiz gün Telafer Askeri Havaalanı’nın kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı. Aynı gün DAEŞ kaynakları da kontrolün kendilerinde olduğunun iddia edildiği bir görsel servis ederek, Havaalanının görüntülerini paylaştı. Haşd el Şabi milislerinden bunu yalanlayan bir açıklama henüz gelmedi. Ancak, milislerin Telafer’e doğru bir saldırıya geçeceği kesin. Bunu ön hazırlıkları, yığınaklar yapılmaya başlandı.

Haşd el Şabi milisleri bugün sabah saatlerinden itibaren Telafer’i füze ve ağır silah atışlarıyla hedef almaya başladı. Doğrudan sivil yerleşim yerlerinin hedef alındığı saldırılarda aralarında kadın ve çocukların olduğu 30 kişinin yaşamını yitirdiği bilgisi var. Haşd milislerinin kenti hedef alan ağır silah atışları halen devam etmekte.

Diğer yandan, DAEŞ güçleri de kente yaklaşan Haşd el Şabi milislerini hedef alan saldırılar düzenlemeye başladı. Kentin güneyinde DAEŞ’in düzenlediği saldırılarda onlarca Haşd milisinin öldürüldüğü, kaynakların aktardığı bilgiler arasında. Ayrıca DAEŞ’in kentin güneyinde Haşd milislerini hedef alan ilk bombalı araç saldırısını da gerçekleştirdiğini ekleyelim.

Haşd el Şabi milislerinin kenti hedef alan ağır silah atışları ve kente yaklaşma girişimleri Telafer’e başlatılacak bir saldırının ön hazırlığı.

https://twitter.com/hldabdurrahman/status/799552424100982784

Haşd el Şabi milislerine bağlı bazı kaynaklar Telafer’in batısında uçan Türk jetlerinin varlığından bahsedip, o jetlere yönelik atış yapıldığını aktarıyor.

Haşd milislerinin belli noktalardan Telafer’e olan uzaklığının 3-6 KM arasında olduğunu da bölgeden gelen haberler arasında

Son olarak Haşd el Şabi’nin 50 binden fazla sivilin yaşadığı Telafer kent merkezine yapacağı saldırı için geri sayımın başladığını söyleyebiliriz.

Halid Abdurrahman

18 Kasım 2016

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir