Kategoriler
Ortadoğu

ABD SİHA’ları İdlib’de Hurras ed Din’i R9X ile hedef aldı

ABD’ye ait olduğu değerlendirilen SİHA’lar İdlib’de Hurras ed Din grubunu hedef aldı.

Bugün (14 Eylül) kullanılan mühimmat nedeniyle ABD’ye ait olduğu kesin gibi görünen silahlı insansız hava araçları (SİHA) Suriye’nin kuzeyindeki İdlib ili kent merkezinin güneyindeki bir noktada seyir halindeki Hyundai Santa Fe tipi aracı hedef aldı.

Öğleden sonra saat 15.30-16.00 sularında gerçekleşen saldırıda hedef alınan araca dair dolaşıma sokulan ilk görüntüler saldırıda R9X tipi (AGM-114R-9X) “Ninja füzesi” olarak da bilinen bıçaklı mühimmatın kullanıldığını gösteriyordu.

İlerleyen dakikalarda aktarılan daha ayrıntılı görüntülerle birlikte saldırıda bu mühimmatın kullanıldığı kesinleşti. İsmi geçen mühimmatın sadece ABD tarafından -şimdilik- kullanılıyor olması da saldırının ABD öncülüğündeki koalisyona bağlı SİHA’lar tarafından düzenlendiğini teyit eder nitelikteydi.

ABD koalisyonu son olarak geçtiğimiz 13 Ağustos tarihinde İdlib’in kuzeyindeki Sarmada bölgesinde de aynı tip ve modeldeki bir aracı seyir halindeyken R9X mühimmatı ile hedef almıştı. Sadece bu değil, koalisyon geçtiğimiz dönemde birden fazla saldırıda da bu mühimmat ile Hurras ed Din ve bölgedeki DAEŞ hücrelerine yönelik saldırılar düzenlemişti.

İdlib kent merkezinin güney çıkışına yakın bir bölgede bulunan El-Kusur mahallesinde gerçekleşen saldırıda aracın kime ait olduğu ve içerisinde kimlerin bulunduğu konuları kısa süre içerisinde netlik kazandı.

Konum: @obretix

ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından hedef alınan araçta, ‘Suriye’deki El Kaide yapılanması’ olarak anılan Hurras ed Din grubuna bağlı askeri isimlerin olduğu öğrenildi.

İlk olarak araç içerisinden çıkartılan cesedin ‘Seyyaf Tunusi’ isimli Tunuslu bir yabancı savaşçıya ait olduğu ifade edilirken, daha sonra bölgeden aktarılan bilgilerde, aracın içerisinde Tunuslu bir başka ismin daha bulunduğu ifade edildi.

İsminin ‘Sefinet Tunusi’ olduğu belirtilen bu Hurras mensubunun da aracın içerisinde bulunduğu ve saldırıda öldürüldüğü ifade ediliyor.

Sefinet Tunusi’ye ait olduğu belirtilen fotoğraf
Saldırıda hedef alınan araç-1
Saldırıda hedef alınan araç-2 (Sağ yandan)
Saldırıda hedef alınan araç-3 (Yakından)

Özellikle 3 nolu fotoğrafın sağ köşesindeki füze kalıntılarına dikkatli bakıldığında, saldırıda AGM-114R-9X Hellfire tipi mühimmatın kullanıldığı anlaşılıyor. Fotoğraflardan da anlaşılabileceği üzere kullanılan mühimmat türü nedeniyle hedeflerin ceset bütünlüğünden bahsetmek söz konusu değil.

Daha fazla fotoğraf için Telegram kanalına göz atabilirsiniz.

ABD’ye ait insansız hava araçlarının uzun süredir İdlib kent merkezi ve çevresinde uçuşlar gerçekleştirdiği biliniyor. Bugünkü saldırının ardından da ABD’ye ait S/İHA’lar saldırının gerçekleştirildiği bölge ve İdlib kent merkezi kırsalındaki bölgelerde yoğun uçuş gerçekleştirdi.

Önümüzdeki süreç içerisinde de ABD’nin bölgedeki uçuşlarına devam etmesinin artık bölgenin bir rutini haline geldiğini söylemek, bu bağlamda insansız hava aracı saldırıları özelinde Pakistan’daki Kabile bölgelerinden Veziristan örneğini burada vermek yanlış olmayacaktır.

Bölgedeki son saldırılar, ABD’nin bir dönem Pakistan’ın kabile bölgelerinden Veziristan’da El Kaide’ye yönelik gerçekleştirdiği insansız hava aracı saldırılarını akla getiriyor. Her ne kadar ABD, Veziristan bölgesinde daha spesifik hedef odaklı çalışmış olsa da, İdlib ve Suriye’nin kuzeyindeki diğer bölgelerde insansız hava aracı hareketliliği izlendiğinde, ABD’nin gelecek dönemde bu bölgeyi “Veziristanlaştırma” stratejisi izlemesi muhtemel. Bunu da sadece El Kaide hedefleri değil, DAEŞ veya farklı gruplar üzerinden de yapabilir.

Aynı konu, Türkiye özelinde Suriye’nin kuzeyi bağlamında daha detaylı incelenebilir.

Sonuç olarak, bugünkü gibi spesifik hedef odaklı saldırıların ABD merkezi istihbarat teşkilatı CIA tarafından koordine edildiği göz önünde bulundurulduğunda, ABD’nin bu bölgedeki spesifik hedef odaklı saldırılarına devam edeceği bir gerçek. Ancak ABD’nin bunu yaparken, sahadaki gruplar arasında mevcut dengeyi gözettiğini de eklemek gerekli. Bununla birlikte yukarıda verdiğim Veziristan örneğine bir ekleme yaparak, ABD’nin Suriye’deki hedef seçme ve tespit etme gibi görevlerinin çok daha kolay olduğunu eklemek, Suriye sahasının Pakistan-Afganistan sahasına göre birçok konuda çok daha açık olduğunu belirtmek gerekli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir